Ana Sayfa / Sağlık / Ertes 72

Ertes 72

Ertes 72, korunmasız cinsel ilişki sonrasında gebelik ihtimali ortadan kaldırmak adına kullanılan bir doğum kontrol hapıdır. Fakat diğer doğum kontrol haplarından “ertesi günü beklememe” özelliği ile farklıdır. İlişki sonrasında ertesi günü beklemeden direkt olarak kullanabilirsiniz. Hatta ilişki sonrasında Ertes 72 kullanımı ne kadar hızlı gerçekleşirse ilacın etkisi o kadar fazla olur. Ertes 72 diğer doğum kontrol haplarına oranla piyasaya yeni girmiş bir haptır. Korunmasız ilişki sonrasında ağızdan alınır. Doğru kullanımında %95 korunma sağlar.

Ertes 72 doğum kontrol hapı, cinsel birleşmeyi takip eden en geç 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Eğer cinsel ilişkiden sonraki 72 saat içerisinde hapı kullanırsanız gebelik ihtimalini %95 oranında engeller. Eğer cinsel ilişkiyi takip eden ilk 24 saat içerisinde ilacı içerseniz bu ihtimal %98’e çıkacaktır.

Bu ilaç rutin, düzenli kullanımlar için değildir. Düzenli kullanılan doğum kontrol hapları kadar kesin ve etkili çözüm de sunmaz. Ayrıca ertesi gün haplarının veya doğum kontrol haplarının hiç biri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamaz. Ertes 72 daha çok yedek bir ilaç bir B planıdır diyebiliriz.

Ertes 72 Nasıl Kullanılır

Korunmasız cinsel ilişkiler sonrasında 72 saat içerisinde kullanımı gerçekleşirse hamileliği %95 oranında engellemektedir. İlacı kullanmadan önce prospektüsünü okumak büyük önem taşır. İlaç doktor veya eczacı tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. İlaç en büyük koruma etkisini cinsel ilişkiyi takip eden 12 saat içerisinde göstermektedir. Kısaca ilişki sonrasında ne kadar kısa süre içerisinde ilaç alınırsa o kadar etkili olmaktadır. Bu nedenle cinsel yönden aktifseniz ilacı evinizde hazır olarak bulundurmanız önerimizdir.

Ertes 72 Hangi Durumlarda Kullanılır

İlaç, hamilelik ihtimalini ortadan kaldırmak adına cinsel ilişkiyi takip eden ilk 3 gün içerisinde ve mümkün olduğu kadar 12 saat içerisinde alınmalıdır. İlaç hakkında doktor ve eczacılardan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. Fakat ne olursa olsun kullanmadan önce ilacın prospektüsünü okumayı unutmayınız. Herhangi bir alerjik durumda doktorunuza başvurmalısınız. Ertes 72 aşağıdaki durumlarda kullanılabilir:

 • Cinsel ilişki sırasında herhangi bir doğum kontrol yöntemi olmadan birleşme olduysa,
 • Cinsel ilişki anında prezervatif yırtıldıysa
 • Cinsel ilişki anında diyaframın yerinden kaymış olduğunu düşünüyorsanuz
 • Arka arkaya 3 kere doğum kontrol hapı içmeyi unuttuysanız

Ertes 72 Hangi Durumlarda Kullanılmamalı

Aşağıdaki durumlarda ilaç kullanımı bırakılmalı, kullanmadıysanız hiç kullanmamalı ve doktorunuzdan destek almalısınız.

 • Hamileyseniz veya hamilelik belirtileri görüyorsanız
 • Alerjik reaksiyon veya hassasiyet reaksiyonları gösteriyorsanız
 • Doktorunuz tarafından tanı koyulmamış, adet dışında vajinal kanama öyküsü varsa
 • 75 kilo üzerindeyseniz

Ertes 72 Yan Etkileri

Ertes 72 yan etkileri arasında ciddi etkilere henüz rastlanmadı. Fakat bazı kadınlarda bazı hafif yan etkiler görülebilir. Özellikle kullanılan düzenli başka ilaçlar varsa ilaçlar arasında etkileşim olabileceğinden doktorunuzdan görüş almadan kullanmamalısınız. Gebelik durumunda ise bu ilaç ile gebeliği sona erdiremezsiniz. Bu nedenle gebelik belirtisi gösterdiğiniz zaman ilacı kullanmamalısınız. Ertes 72 yan etkileri:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Kasık bölgesinde ağrı
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Kırgınlık
 • Göğüs bölgesinde hassasiyet

Ertes72 kullanımı sonrasında yukarıdaki yan etkiler ortaya çıkarsa doktorunuz veya eczacınıza danışmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Ertes 72 Ne Kadar

72 saat hapı olan Ertes 72 ne kadar, ertes 72 fiyatı gibi soruların cevabı ise 45 TL‘dir. Eczaneden eczaneye fiyat değişiklik gösterse de ortalama fiyat 45-50 TL arası olacaktır.

Ertes 72 Kullanıcı Yorumları

Ertes 72 kullananlar çoğunlukla ilaç ile ilgili olumlu bildirimler yapmakta. Kısmen piyasaya yeni çıkan bir doğum kontrol hapı olmasından dolayı daha çok fazla yorum sayısı yok. Fakat ilaç ile ilgili bizlere şimdilik gelen geri dönüşlerin tamamı olumlu yönde. Bende kişisel olarak bu ilacı kullandım ve herhangi bir sıkıntı vs yaşamadım. İlaç ile ilgili olumlu olumsuz düşüncelerinizi ve sorularınızı yorumlar bölümünden lütfen bizimle paylaşın.

Adet geciktirici ve doğum kontrol hapı olan primolut ile ilgili yazımızı da okumanızı öneririz.


3 Yorum

 1. Ertes 72 almış erkek arkadaşım hep ella kullanıyorduk ilişkiden sonraki iki saat içerisinde içtim bir problem olur mu

 2. Ella mı daha etkili yoksa ertes 72 mi yardımcı olur musunuz

 3. Ertesi 72 kullananlar bir problem yaşadı mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir