Ana Sayfa / Sağlık / Dex Forte

Dex Forte

Dex Forte 50 mg olarak film kaplı tabletler halinde satılan bir ağrı kesicidir. İnsan vücudunda ağrıya neden olan biyolojik faktörleri ve iltihapları yok ederek ağrıları ortadan kaldırır. Özellikle diş ağrısı, regl sancısı ve cerrahi müdahale sonrasında ortaya çıkan ağrılarda kullanılır. Ağrı kesme özelliğine ek olarak ateş düşürücü özelliği de vardır.

Dex Forte Nedir

Dex forte, asıl olarak ağrı kesici bir ilaçtır. Fakat iltihap giderici ve ateş düşürücü olarak da kullanılmaktadır. 10’lu filmler halinde 30’lu paketler olarak satılmaktadır. Ağız yoluyla alınan bu ilaç steroid içermeyen anti-inflamatuvar ilaçlar arasında yer almaktadır.

Dex Forte Ne İlacı

Dex-Forte özellikle son yıllarda doktorlar tarafından en çok önerilen ağrı kesiciler arasında girdi. Bu durumda en büyük etken ise vücudun ilaçlara karşı geliştirdiği bağışıklık diyebiliriz. Çünkü “dolarex, minoset” gibi ağrı kesiciler özellikle ülkemizde o kadar çok tüketildiği için bu ilaçlar belli bir süre sonra etkisinin azaldığı gözlemlendi. Bu ve türevi ülkemizde çok tercih edilen ağrı kesicilerden beklenilen etkinin artık görülememesi ise hem insanlar hem de doktorlar tarafından farklı ilaç tercihi ihtiyacı doğurdu.

Dex-Forte ise son yıllarda kullanımı artan etkili ağrı kesicilerden bir tanesi. Özellikle steroid içermeyen bir anti-inflamatuvar ilaç olmasından dolayı diğer ağrı kesicilere göre bir adım öne çıktı. Ağrı çeken kişilerin ilk tercihi olan “parol, dolarex, minoset, majezik” gibi ilaçlar artık kişilere fayda göstermediği durumlarda doktorlar tarafından önerilen ilk ilaç olma özelliğini kazandı. Ayrıca ortalama ağrı kesicilere göre iki kat fazla etken madde içermesinden dolayı diğer ağrı kesicilere oranla iki kat daha kuvvetli bir ağrı kesici.

Dex Forte Etken Maddesi Nedir

Dex-Forte etken maddesiDeksketoprofen Trometamol” adı verilen bir maddedir. Bu madde ülkemizde en çok tercih edilen “Arveles” isimli ağrı kesicinin de etken maddesidir. Fakat Dex-Forte, Arveles’e oranla iki kat daha fazla etken madde içermekte. Her tablet içerisinde Arveles 25 mg etken madde içermekte iken Dex-Forte 50 mg etken madde içermekte.

Dex Forte Ne İçin Kullanılır

Dex-Forte genellikle şiddetli ve inatçı ağrılarda tercih edilir. Özellikle diş ağrısı, regl sancısı, travmaya bağlı iskelet kas sistemi ağrısı, cerrahi müdahale sonrasında ortaya çıkan ağrılarda kullanılır. Ayrıca iltihaplı eklem hastalıkları, eklem kireçlenmesi, boyun ve bel fıtığı, boyun düzleşmesi gibi hastalıklarda da tercih edilir. Bu ilacın ağrı kesici özelliği dışında ateş düşürücü özelliği de vardır.

Dex Forte Nasıl Kullanılır

İlacın içerisinde yer alan etken madde başta olmak üzere diğer maddelere hassasiyetiniz veya alerjiniz varsa ilacı kullanmamanız gerekiyor. Ayrıca gebelik sürecinde olan veya yeni doğum yapmış ve emzirme döneminde olan annelerin bu ilacı kullanmadan önce kesinlikle ve kesinlikle doktora danışması gerekmekte.

Doktor tarafından reçete edilerek kullanılması gereken bu ilacın kullanımını ise doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde yapmalısınız. İlacın dozu ve kullanım süresi ağrılarınızın şiddetine, bölgesine, nedenine ve tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ortalama günlük kullanımda önerilen doz 75 mg kadardır. Günde 3 defa olacak şekilde 8 saat aralıklar ile kullanmalısınız. İlacı kırmadan, çiğnemeden veya emmeden direkt olarak yutmalısınız.

Dex Forte Yan Etkileri

Dex Forte içerisinde bulunan maddelere bağlı olarak yan etkiler gösterebilir. Eğer yan etkiler ile ilgili problemler yaşarsanız ilacın kullanımını durdurarak doktorunuza başvurmalısınız. Özellikle ciddi yan etkileri gördüğünüz anda anında doktor ile iletişime geçmelisiniz.

 • Alerjik yüz şişmesi
 • Alerjik boğaz şişmesi
 • Çarpıntı
 • Göze ve göz çevresine kan oturmasu
 • Kurdeşen

Yukarıda saydığımız dex forte yan etkileri durumunda ilaç kullanımını bırakarak doktorunuza başvurmalısınız.

 • Işığa hassasiyet
 • Ani ortaya çıkan görme problemi
 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Tansiyon yükselmesi
 • Tansiyon düşmesi
 • Nefes darlığı
 • Bayılma
 • Zihin bulanıklığı
 • Konuşma güçlüğü

Bu yan etkiler ciddi yan etkilerdir. Yukarıda saydığımız yan etkiler son derece nadir görülmektedir. Fakat bu yan etkilerin ortaya çıkması durumunda direkt olarak acile başvurmanız gerekmektedir.

Dex Forte Fiyat

Dex Forte Fiyat : 50 mg 20 tablet —> 12.77 TL

Dex Forte Fiyat : 50 mg 30 tablet —> 17.39 TL

Dex-Forte Hamilelerde Kullanılır Mı

İlaç yan etki gruplandırılmasında C kategorisinde yer alan bir ilaçtır. Bu nedenle gebelik süresince dex-forte kullanımı adına doktor önerisi olmadan kesinlikle ve kesinlikle uzak durmalısınız.

Dex-Forte Emziren Bayanlarda Kullanılır Mı

İlacın etken maddesi olan “Deksketoprofen Trometamol” anne sütü ile bebeğe geçmektedir. Bu nedenle ne olursa olsun emzirme döneminde bu ilaç kullanılmamalıdır.


5 Yorum

 1. Dex forte ne ilacı şimdi ağrı kesici mi

 2. Dexforte su zamana kadar kullandığım en etkili ağrı kesici

 3. Dex forte son zamanlarda kullandığım en iyi ve en güçlü ağrı kesici

 4. Dex forte kullananlar tarafından hep olumlu yorum alan bir ağrı kesici

 5. Diş ağrısında 10 numara tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir