Ana Sayfa / Sağlık / Dermovate

Dermovate

Dermovate, tropikal steroid adı verilen bir ilaç grubunda yer alan cilt problemlerine iyi gelen bir ilaçtır. Özellikle yüz bölgesinde bulunan çeşitli deri hastalıkları, sedef hastalığı, zorlayıcı egzamalar, kaşıntı ve kızarıklıklar ve hatta iltihaplı bölgelerde iltihabın etkisini azaltmak amacıyla kullanılır. Sizlere bu yazımızda dermovate krem nedir, dermovate krem ne işe yarar, dermovate merhem yan etkileri ve bu kremle ilgili bilmeniz gereken diğer noktalara detaylı olarak değineceğiz.

Dermovate Krem Nedir?

Dermovate merhem doktorlar tarafından özellikle zorlayıcı egzama tedavisinde ve sedef hastalığı tedavisinde sık sık tercih edilmektedir. Kremin içerisindeki etken madde “Klobetazol 17-Propiyonat” adı verilen bir maddedir. Bu madde ciltte oluşan rahatsızlıkların kısa sürede ortadan kalkmasını sağlayan en önemli maddelerden bir tanesidir. Kortizon içeren Dermovate krem, yanlış kullanımda ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilen bir kremdir. Bu nedenle ne olursa olsun doktor tarafından önerilmeden ve doktor tarafından reçete edilmeden bu kremi kullanmayınız. Ayrıca doktorunuzun anlattığı şekilde kullanmalı ve doktorunuzun söylediği dozlarda kullanmalısınız.

Dermovate krem ve dermovate merhem özünde aynı içeriklerden oluşmaktadır. İçerisindeki etken maddeler başta olmak üzere yapı olarak neredeyse aynıdır. Krem formu daha çık cilt yüzeyinde yer alan cilt problemlerinin tedavisinde kullanılırken merhem formu ağırlıklı olarak cilt altı rahatsızlıklarında kullanılır. Merhemin içeriği krem formuna göre çok daha yağlıdır. Bu yağ sayesinde cilt tarafından emilimi daha kolay olmaktadır. Bu nedenle merhem genellikle cilt altı cilt problemleri tedavisinde kullanılır.

Kremde merhemde 50 gramlık kutular içerisinde satılmaktadır. Reçete ile tüm eczanelerden alabilirsiniz. Fakat bu ilacın ciddi yan etkileri olduğundan dolayı doktor tarafından reçete edilmediği sürece kullanmaktan kaçınmalısınız. Ayrıca kesinlikle ve kesinlikle 12 yaşını doldurmamış çocukların kullanmasına izin vermemelisiniz.

Dermovate Merhem Ne İçin Kullanılır?

Dermovate merhem birçok cilt probleminin tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisinde doktorlar tarafından en çok reçete edilen ilaçtır. Aşağıdaki rahatsızlıkların tedavisindeki başarısı kanıtlanmıştır. Bu hastalıklar,

 • Egzama Hastalığı
 • Sedef Hastalığı
 • Deri Plakları
 • İnatçı Kaşıntılar
 • İnatçı Kızarıklıklar
 • Deri Mantarı
 • Alerjik Durumlara Bağlı Cilt Rahatsızlıkları

Dermovate Merhem Nasıl Kullanılır?

Merhemin içerisinde kortizon bulunmakta. Bu nedenle yanlış kullanımda, doz aşımlarında ve hassas kişilerde ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle kesinlikle doktor önerisiyle doktor gözetiminde kullanmalısınız. Ayrıca doktorunuz tarafından önerilen dozda ve doktorunuzun size söylediği süre kadar kullanmalısınız. Dermovate merhem nasıl kullanılır?

 • İlk olarak rahatsızlık olan bölgeyi güzelce yıkamalı ve temizlemelisiniz.
 • Temizledikten sonra iyice kurutmalısınız kesinlikle nemli kalmamalı.
 • Sonrasında kremi rahatsızlığın olduğu bölgeye ince bir tabaka şeklinde iyice sürmelisiniz.
 • Deri tarafından kremin tam olarak emilmesi için iyice ovalayarak kremi cildinize yedirmelisiniz.
 • Eğer kremin kullanma noktası eliniz dışında bir yerse kremi sürdükten sonra elinizi bol sabun ile iyice yıkamalı ve elinizdeki kremden kurtulmalısınız.
 • Doktorunuzun önerisine göre günde 1 kere veya 2 kere olacak şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Genellikle kremin kullanım süresi 4 haftadır. Fakat asıl kulanım süresini rahatsızlığınıza göre doktor belirleyecektir. Daha kısa veya daha uzun kullanım süresi uygun görebilir.
 • Kremi kullanırken sadece rahatsızlığın olduğu bölgeye sürmeye dikkat edin. Genişlemesine ve rahatsızlık olan bölge dışarısına çıkmamaya çalışın.

Kremi kullanmaya başladıktan sonra doktorunuza kesinlikle rahatsızlığın durumu ile ilgili haftalık rapor vermelisiniz. Kremi sürdükten sonra cilt tarafından emilmesini bekleyip nemlendirici sürebilirsiniz. İlacın tam olarak rahatsızlığı ortadan kaldırabilmesi adına düzenli kullanım büyük önem taşır. Gün atlamadan kesinlikle kullanmaya özen gösterin. Bizim size bu konuda önerimiz kremi gece kullanın sonrasında sürdüğünüz bölgeyi tülbent ile kapatın ve ilacın sabaha kadar emilmesini sağlayın.

İlacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmamanız gerektiği gibi kafanıza göre bırakmamalısınız. Rahatsızlığın semptomları ortadan kalktı diye lütfen ilacı bırakmak gibi bir hata yapmayın. Doktorunuzun söylediği süreç boyunca kullanmaya devam edin. Özellikle egzama ve sedef gibi rahatsızlıklarda tam ortadan kalkmadan ilacın kesilmesi rahatsızlığın daha geniş alanlara yayılmasına neden olur.

Dermovate Krem Yan Etkileri

Krem steroid tabanlı bir ilaç olduğundan ve kortizon içerdiğinden dolayı ciddi yan etkileri olabilen bir krem. Bu nedenle dermovate merhem yan etkileri ortaya çıktığı anda ilacı kullanmayı bırakarak doktorunuz ile görüşmelisiniz. Dermovate yan etkileri

1. Yaygın Görülen Yan Etkileri

Her 100 hastada en az 1 kişide ortaya çıkan bu yaygın yan etkiler aşağıdaki gibidir. Yaygın yan etkiler genellikle kremin uygulanma bölgesinde ortaya çıkar.

 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Yanma
 • Alerjik Reaksiyon
 • Kabarma
 • Su toplaması

2. Yaygın Olmayan Yan Etkileri

Her 1000 hastada en az 1 kişide ortaya çıkan bu yaygın olmayan yan etkileri aşağıdaki gibidir.

 • Deride İncelme
 • Deride Çizgilenme
 • Deri Yüzeyinde Damarların Belirginleşmesi
 • Derinin Morarması
 • Deride Yanma Hissi.

3. Seyrek Görülen Yan Etkiler

Her 10.000 hastada en az 1 kişide ortaya çıkan yan etkilerdir. Bu belirtilerin gözlenmesi durumunda doktorunuza danışmanız sağlığınız için büyük önem arz eder.

 • Yüzde yuvarlaklaşma.
 • Kilo alma.
 • Deride kırışıklık oluşması.
 • Deride kuruma.
 • Deride çatlakların meydana gelmesi.
 • Vücutta kıllanmanın artması.
 • İltihaplı şişliklerin ve kabarcıkların oluşması.
 • Deri enfeksiyonu oluşması.
 • Deride döküntü başlaması.
 • Tansiyon problemi görülmesi.
 • Şekerin artışı.
 • Katarakt oluşması.
 • Göz tansiyonunun yükselmesi.
 • Nefes darlığı oluşması.

 

Dermovate Krem Prospektüs

İlacı kullanmaya başlamadan önce kesinlikle dermovate merhem prospektüs kağıdını okumalısınız. İlaç hakkında en geniş, en doğru ve en güncel bilgilere prospektüs üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kesinlikle bu kremi arkadaşınızın, eşinizin, dostunuzun, akrabanızın önerisi ile kafanıza göre kullanmayın. Dermovate merhem prospektüs bilgileri sizlere zaten ilaç hakkında en doğru bilgileri verecektir. İlaç ile ilgili bilimsel çalışmalar hala devam etmekte ve hala farklı belirtiler ortaya çıkabilmekte. Bu nedenle ilacın prospektüsü sürekli olarak güncellenmekte. Bizim yazımız güncelliğini kaybetmiş olabilir ve yeni belirtiler ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle ilacın prospektüsünü kesin olarak okuyarak dermovate krem endiksiyonları hakkında kesin ve net bilgiye ulaşabilirsiniz. Lütfen ilacın prospektüsünü okumadan kullanmayınız.

Dermovate Merhem Kullananlar

Dermovate merhem kullanalar tarafından çeşitli forumlara, sözlüklere ve sosyal medya hesaplarından yapılan yorumları inceledik. Kremin egzama ve sedef hastalıkları başta olmak üzere birçok cilt problemine faydası gerçekten çok büyük. Gerçekten cilt hastalıklarının en büyük tedavilerinden bir tanesi. Fakat yine dermovate krem kullananlar tarafından yapılan yorumlar yan etkilerin çok sık olarak ortaya çıktığı yönünde. Özellikle kullanım konusunda dikkat edilmeli. Kullanıcıların en çok dikkat çektikleri bir diğer nokta ise ilacın kortizon içermesi. Kortizon içerdiğinden dolayı doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gerektiği ve kullanan kişilerin uzun bir süre boyunca bu ilacı bir daha kullanmaması gerektiği yönünde.

Dermovate Merhem Fiyatı

Dermovate krem fiyatı eczanelerde 13.68 TL. İçerisindeki etken madde “Klobetazol Propiyonat” ve reçete ile satılmakta. Kesinlikle ve kesinlikle reçete olmadan ve doktor önerisi olmadan kullanmamalısınız. İlaç ciddi yan etkileri olan bir ilaç. İçerdiği kortizon nedeniyle hormon yapınızı bile bozabilir.

Dermovate Merhem Hakkında Kullanıcı Yorumları

Ziyaretçilerden en sık gelen sorular hakkında böyle bir bölüm oluşturduk. Sizde krem hakkında sorularınızı yorum bölümünden veya iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz. Sorunuzu ve sorunun cevabını yazımızın bu bölümünde yayınlarız. Lütfen krem ile ilgili aklınıza takılan soruları ve krem ile ilgili tecrübelerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşın.

Dermovate Emziren Annelerin Kullanımı

Emzirme dönemindeki annelerin kesinlikle ve kesinlikle bu ilaçtan kaçınması gerekiyor. Çünkü kremin içerisindeki kimyasal maddelerinden birçoğu anne sütüne geçebiliyor. Bu nedenle bebeğe zarar verebiliyor. Eğer ilacın kullanılması gerekiyorsa ilk olarak doktorunuza danışmalı ve emzirme döneminde olduğunuzu söylemelisiniz.

Dermovate Hamilelik Döneminde Kullanımı

Bu ilaç gebelik kategorisinde C seviye olan bir ilaçtır. Yani içerisinde yer alan maddelerin bir çoğunun ciddi yan etkileri olabilir. Bu nedenle kesinlikle ve kesinlikle gebelik döneminde kullanılmamalıdır. Doktorunuz tarafından tavsiye edilse bile kesinlikle bir hata vardır. İlaç hiç bir şekilde bir anne adayı tarafından kullanılmamalıdır.

Dermovate Merhem Yüze Sürülür Mü

İlacın krem veya merhem formu fark etmeksizin yüze sürülebilir. Yüz bölgesinde kullanımında herhangi bir problem yaratmaz. Fakat sorunlu bölgeye sürmeniz gerekmektedir. Kısacası rahatsızlık olan bölge yüzünüz ise ilacı yüzünüzde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. İlacı sürerken sadece problem olan bölgeye sürmeye dikkat edin. Yüzünüzde kullanırken de tüm yüze sürmekten kaçının ve sadece problem olan bölgeye sürün. Ağız ve göz gibi hassas organlara değmemesine dikkat edin.

Dermovate Merhem Basura İyi Gelir Mi

Dermovate merhem basur tedavisi konusunda başarılı olsa da çok hassas bir durumdur. Doktor tarafından yarar ve zarar durumu size iyice anlatılarak sonrasında doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Fakat her basur için kullanılmamalıdır. Kısacası doktorunuzun kararı ile kullanılabilir ama doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle ve kesinlikle basur üzerinde kullanılmamalıdır.

Dermovate Pomad Nedir

İlacın merhem formuna verilen isimdir.

İlaç hakkında elimizden geldiği kadar sizlere bilgi vermeye çalıştık. Umarız yazı faydalı olmuştur. Krem ve merhem için aklınıza takılan soruları, kullanımda yaşadığınız tecrübeleri bizlerle yorum bölümünden lütfen paylaşın.

Ayrıca ilginizi çekebilir:

 • Arnica Krem Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Ve Yan Etkileri
 • Coresatin Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Ve Yan Etkileri
 • Ertes 72 Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Ve Yan Etkileri
 • Primolut Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Ve Yan Etkileri
 • Buşonex Nedir? Ne İçin Kullanılır? Faydaları Ve Yan Etkileri

Bir Yorum

 1. Dermovate krem kesinlikle kullanılmalı çok etkili bir krem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir