Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Çocukların Yaş Aralığına Göre Oyuncak Seçimi

Çocukların Yaş Aralığına Göre Oyuncak Seçimi

Çocuklar için oyuncak seçiminde yaş aralığı oldukça önemlidir. İlk olarak çocuğunuz doğmadan oyuncak seçmeye başlarsanız yanılabileceğinizi gözden kaçırmamalısınız. Çünkü çocuklar ilk aylarda sadece dişlerini kaşımak ya da izlemek için bir materyale ihtiyaç duyar. Görme duyusunun gelişmesi için ilk aylarda özellikle kırmızı renkli bir oyuncak seçilebilir. Yataklarının ya da oyun yataklarının başına ya da üzerine yerleştirilen oyuncak bu aylarda seçilebilecek oyuncaklar arasındadır. Ancak bunlar konusunda abartıya kaçmak ve çocuğu oyuncaklara boğmamak da önemlidir. Çünkü yapılan en büyük hatalardan birisi çocukları çok fazla oyuncakla muhatap etmektir. Bu hem doyumsuzluğa, hem gereksiz yere gerginliğe ve geç öğrenmeye neden olabilir.

Her Çocuk Farklı Oyuncaklara İlgi Duyabilir

Oyuncakların üzerinde oynanabileceği yaşlar gösterilir. Ancak bunlar standart bir görüşe göre hazırlanır. Her çocuğun bunlara uyum sağlamasını bekleyemezsiniz. Oyuncakların üzerindeki yaşlar sizin çocuğunuz için bir ya da iki yaş ileride veya geride olabilir. Hatta bu fark 3 yaşa kadar da çıkabilir. Bunu ancak siz kendiniz çocuğunuzu takip ederek anlayabilirsiniz. Hazır olmadığı bir yaşta çok ayrıntılı ve girift bir oyunca verirseniz ilgisini çekmeyebilir. Oyuncak fiyatlarını da düşünürseniz bu konuda çocuğunuza uygun seçimler yapmanız en önemlisidir. En çok nelere ilgi duyduğunu ancak siz gözlemleyebilir ve ona göre karar verebilirsiniz.

Bebekler İçin Oyuncaklar

Bebekler görsel olarak dikkat çekici ve ses çıkaran oyuncaklara ilgi gösterir. Bu oyuncaklar görme duygusunu ve ayırt etme kapasitesini geliştirebilir. Ama bu konuda da yeterince sadeleşme ve az oyuncak seçimi önemlidir. Şöyle ki oyuncak dünyası artık çıngıraklı çoraplardan aynalı oyun yataklarına kadar gelişmiştir. Siz çocuğunuza ses çıkaran çorap almasanız da belli bir dönemde ayaklarını tutmayı öğrenecektir. Ama çok hareketli ve kendisini oynatmaya meraklıysa böyle bir tercih de yapabilirsiniz. Oyun yatakları ve onlara asılan objeler hem sizin rahat etmeniz hem de çocuğu oyalamak için seçilebilir. Ama şunu unutmamalısınız ki hiçbir bebek kendi kendisine uzun bir süre bir oyuncakla ilgilenmeyebilir.

Oyuncak Seçiminde Aceleci Olmayın

Aileler çocuğun yaşı ilerledikçe bazı şeylere ilgi duyduğunu fark edebilir. Bu yüzden ileride oynaması için değil de kendi yaşına ve ilgi alanına uygun oyuncaklar seçilmelidir. Aceleci davranıp çocukları oyuncaklara boğmak yapılan en büyük hatalardan birisidir. Çocuklar belli bir yaştan sonra oyuncak seçimi konusunda daha bilinçli ve istekli bir hale gelecektir.  Onun isteklerini ve yapabileceklerini düşünüp ona göre oyuncaklar alınmalıdır. Herkesin çok ilgi duyduğu ya da çok faydalı olduğu iddia edilen bir oyuncak sizin çocuğunuz için uygun olmayabilir. Bunlara dikkat ederek oyuncak seçmek en iyisidir.

Kaliteli Ve Az Oyuncak

Çocuklar için oyuncak seçilirken önemli olan bir diğer nokta sağlığa zararlı bir madde içermemesi ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğidir. Bu yüzden mümkün olduğunca kaliteli ve güvenilir markaların oyuncakları seçilmeli ve kullanılan malzemelere dikkat edilmelidir. Ancak böyle oyuncakların maliyeti yüksek de olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kaliteli ve az oyuncak seçmek daha iyidir. Hem mali açıdan sizi rahatlatır hem de çocuğun çok fazla oyuncağı olması onu geriletebilir. Yapılan araştırmalar çok fazla oyuncağı olan çocukların hayal gücünün zayıfladığını ve öğrenmeyi zayıflattığını da göstermiştir. Çocuklar oyun oynamayı sever, ama oyuncakların niteliğinden çok onunla sizin de vakit geçirmeniz de önemlidir. Bu yüzden oyuncaklar konusunda onun isteklerine göre, yavaş yavaş ve kaliteli seçimler yapılmalıdır. Böylesi her açıdan daha olumlu sonuçlar verecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir