Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Çocuklarda Şaşılık Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır

Çocuklarda Şaşılık Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır

Tıp literatüründe Strabismus adıyla bilinen şaşılık; gözlerin simetrik olmaması yani iki gözün aynı yere sabit bir şekilde bakmaması durumuna verilen addır. Bu durumda gözlerden biri bir yöne bakarken diğeri tıbbi nedenlerden ötürü aynı yöne bakamaz. Bu rahatsızlığı yaşayan kişiler, bakışlarında derinlik algısını tam olarak algılayamaz. Özellikle erken yaşlar denilen çocukluk döneminde doğuştan ya da sonradan meydana gelen şaşılığın pek çok nedeni bulunmaktadır.

Çocuklarda Şaşılığın Nedenleri

Şaşılık gözü hareket ettiren göz kaslarının normalden daha kısa veya uzun olması gibi nedenlerle açıklansa da erken yaşta görülen şaşılığın pek çok nedeni olabilir. Bunlardan ilki irsi diye tabir edilen genetik(kalıtsal) nedenlerdir. Aile içinde şaşılık problemi olan birinin olması çocuklarda bu riskin görülme olasılığını arttırır. Ayrıca kafaya alınacak sert bir darbe, çarpma, yüksek ateş, havale, hamilelikte geçirilen rahatsızlıklar, akraba evlilikleri ve menenjit gibi beyne zarar veren bir hastalık, tümör veya yüksek tansiyon gibi pek çok faktör bu duruma yol açabilmektedir.

Belirtileri Ve Teşhisi

Çocuklarda şaşılık belirtileri bazı durumlarda kendini gösterir. Çocuğun ışıklı ortamlarda veya güneş ışığına maruz kaldığında tek gözünü sürekli kısması, çocuğun bakarken başını bir yöne doğru eğmesi, gözde sulanma, televizyon ve bilgisayarın çok yakından izlenilmesi, gözlerde titreme gibi pek çok belirti görülebilir. Bu durumda bir uzman tarafından yapılacak muayene doğru teşhis açısından oldukça önemlidir.

Çocuklarda Şaşılığın Tedavisi

Burada en önemli nokta, pek çok hastalıkta olduğu gibi şaşılıkta da erken teşhis ve tedavi ile bu sorunun ortadan kaldırılabilecek oluşudur. Bu durumda şaşılık fark edilir edilmez bir uzmana danışılması önemlidir. Erken teşhis ve tedavi kalıcı göz tembelliği gibi problemleri engelleyecektir. Çocuklarda şaşılık durumu görüldüğünde bunun için genellikle gözlük kullanımı önerilir. Uzun süreli gözlük kullanımı önemli sonuçlar alınmasını sağlar. Ayrıca gerekmesi halinde ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Erken yaşlarda pek uygulanmayan son tedavi yöntemi de cerrahi yöntemdir. Bu yöntem daha çok gözlük ya da ilaç tedavisi ile düzelmesi mümkün olmayan durumlarda uygulanmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir