Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Çocuklara Tablet Ve Telefon Kullandırmak Zeka Geriliğine Mi Yol Açıyor

Çocuklara Tablet Ve Telefon Kullandırmak Zeka Geriliğine Mi Yol Açıyor

Gelişen teknolojiye bağlı olarak, çocukların tablet, akıllı telefon gibi cihazları kullanma yaşı, her geçen gün giderek daha da düşmektedir. Hızlı yaşam tarzı, ev ve iş arasında mekik dokuyan anneler için zamanı, en optimum seviyede kullanmayı gerektirmektedir. Anneler, çocukların tabletle oyalandığı zaman dilimlerinde, pek çok işi aynı anda yapmak durumundadır. Çocuklar, zorunluluğun neticesinde tabletle vakit geçirmektedir.

Çocuklarda Tablet ve Akıllı Telefon Kullanımına Bağlı Olarak Oluşabilecek Rahatsızlıklar

Çocuklarda tablet ve akıllı telefon kullanımından ötürü, duruş pozisyonlarına bağlı olarak, sırt, bel ve boyun ağrıları görülmektedir.  Belli bir yaş altında tablet ve akıllı telefon kullanan çocuklarda, hiperaktivite ve dikkat bozukluğu üzerine yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Özellikle üç yaş altında ve uzun süre televizyon, tablet ve akıllı telefon izleyen çocuklarda, nöral gelişimde bozuklukların olduğu görülmektedir. Aynı zamanda sosyal çevreye uyum kabiliyetleri de yeteri kadar gelişememektedir.

Çocuklarda Hayal Gücü ve Yetenekleri Öne Çıkarmak

Çocukla hayal kurmak, oyun oynamak, zaman geçirmek ya da arkadaşları ile oyun kuracak zemini yaratmak, ebeveynlerin görevidir. Sokaklarda, bahçelerde oyunlar oynayarak büyüyen, mutlu kuşağın yetiştirdiği çocuklar, maalesef ellerinde cep telefonları ile yaşamı tanımadan mutsuz büyümektedir. Apartmanlarda büyüyen bu nesil, ağaçtan meyve çalmadan, sokaklarda su satıp, girişimcilik ile tanışmadan yetişmektedir.

Oynadıkları tablet oyunlarında, arkadaşa ihtiyaç duyulmadığı için asosyal yapıda olmaları kaçınılmazdır. Değişen zamana bağlı olarak, mahalle kültürünün yerini siteler almıştır. Şehirler, göç alan yerleşim yerleri olmalarından ötürü, sokaklar çocuklar için güvenli yerler olmaktan çıkmıştır. Çocukları evlerde, dört duvar arasında tutmanın yolu, çoğu zaman tablet kullanımı ile gerçekleşmektedir. Problem çözme kabiliyeti, olaylar karşısında seçenek sunulmadığı zaman muhakeme yürütme ve analiz yeteneğinin az gelişmesi, akıllı cihaz kullanımındaki artış ile doğru orantılıdır.

Aileler, çocukları ile birlikte spor ya da müzik aktivitelerine girebilirler. Özellikle birlikte öğrenecekleri bir enstrüman, ebeveyn ve çocuğu birbirine yaklaştıracaktır. Sene sonu konserinde, bir piyano parçasını, annesi ile birlikte çalmak, çocuk için unutulmaz bir anı olacaktır.

Teknoloji kullanımına getirilecek en doğru yaklaşım, çocuğun yaşına göre ayarlanması ve belli süreler dahilinde kullanımına sunulmasıdır.

 


Bir Yorum

  1. Erhan Çakırlar

    Evet fiziksel ve sosyal bazı sorunlara neden olabiliyor. Bir yandan da internet kullanımı gerekleri var bilemiyorum :S

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir