Ana Sayfa / Sağlık / Çocuklara Dil Eğitimi Ne Zaman Verilmeye Başlanılmalı?

Çocuklara Dil Eğitimi Ne Zaman Verilmeye Başlanılmalı?

Dil çevremizle iletişim kurmayı ve kendimizi ifade etmeyi sağlayan çeşitli seslerden ve ifadelerden oluşur. Hemen herkes bebeklikten 4 ya da 5 yaşına kadar kendi anadilini dinleyerek, izleyerek ve taklit ederek öğrenme kapasitesine sahiptir. Yapılan araştırmalar başka bir dil öğretiminin de 2 yaşından itibaren başlayabileceğini iddia ediyor. Bazı araştırmalar kendi anadiline hakim olduktan sonra farklı bir dile geçilmesini önerse de anadilinin konuşulmadığı ülkelerde yaşayan çocukların küçüklükten itibaren her iki dili de ayırt edebildiklerini de gösteriyor. Yani anadilinin tamamlama sürecinin beklenmesinin gerekmediği de kabul ediliyor. 8 ya da 9 yaşına kadar öğrendiğimiz bir dil beynimizin ana dil bölümüne kaydedilir ve daha sonra unutulması çok zordur.

Farklı Bir Dil Nasıl Öğrenilir?

İnsan beyninin küçük yaştan itibaren yaklaşık olarak 4 dil öğrenme kapasitesine sahip olduğu iddia edilir. Beynimiz bu açıdan mükemmel bir yapıya sahiptir ve 4 farklı dili birbirine karıştırmadan kavrayabilir. Unutulmaması gereken bir diğer nokta dil öğrenirken her çocuğun farklı özellikler göstereceğinin bilinmesidir. Yani 8 ya da 9 yaşına kadar 4 dili tamamen bilmesini beklemeyiz. Bu sadece beynimizin kapasitesine dair söylenebilecek en yüksek seviyedir. Ama herkeste aynı şekilde gelişmeyebilir. Dil, taklit ederek, dinleyerek ve pekiştirilerek öğrenilir. Eğer çocuğun etrafında öğrenmesini istediğiniz dili konuşan birisi varsa ve çocuğun bunu pekiştirmek için vakti varsa çok daha başarılı olacaktır. Bu yüzden eğer bildiğiniz yabancı bir dil varsa çocuğunuzla bu yolla iletişim kurmanız en iyisidir.

Dil Öğretiminde Farklı Yaklaşımlar

Bazı çocuklar diğerlerine göre daha geç ya da daha erken öğrenebilir. Küçük yaşlarda bunun farklı gelişmesi ilerde de sorun yaşayacağınız anlamına gelmez. İlk öğrenilen diller her şekilde beynin bir bölgesinde kalır. Ama çocuğunuz çok küçük olduğu yaşlarda öğrenme yöntemini daha yeni geliştirmektedir. Siz de onu takip ederek en kolay nasıl iletişim kurduğunu ve nasıl öğrendiğini keşfedebilirsiniz. Bazı çocuklar için 3 yaşına gelmeden dil öğrenimi başlamamalıdır, o yüzden çocuğunuz kendini hazır hissetmiyorsa baskı yapıp zorlamanın bir anlamı yoktur. Bunu da ancak siz kendiniz fark edebilirsiniz.

Bu yaşlarda farklı bir dili duymaya başlayan çocukların öğrenme süreci geç de olabilir. Bir kelimenin aynı anda birden farklı söylenişini duyma çocuğun biraz yavaş öğrenmesini ya da kelime hazinesinin yavaş gelişmesine neden olabilir. Öğrenme sürecinde bu gibi durumlar görülebilir. Bunu da özel bir eğitmen tutma imkânınız varsa o, ya da siz kendiniz ölçebilirsiniz.

Dil Öğretimi İçin Öneriler

Çocukların en iyi öğrenme biçimi oyun oynamaktır. Eğer çocuğunuzun kendi dilini öğrenmede bir sorun yaşamadığını ve dil öğrenmek için hazır olduğunu düşünüyorsanız oyunlarla dil öğretimine başlayabilirsiniz. Oyunların yaşına göre olması gereklidir. Çocuk oynamaktan zevk almalı ve kendisi de oyun oynamayı talep etmelidir. Oyunların ve çocuğa verilecek materyallerin çocuğun yaşına ve gelişimine uygun olması gereklidir.

Ailelerin yaptığı en büyük hata 4 yaş için önerilerin materyallerin her çocuğa uyabileceğini düşünmektir. Oysa bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Bazı çocuklar 3 yaşında 4 yaş oyuncak ve materyallerine ilgi duyarken bazılarının bunun için beş yaşına gelmesi gereklidir. Bu çocukların ileri zekâlı ya da daha düşük zekâlı olmasıyla ilgili değildir. Her çocuk farklıdır ve farklı gelişim gösterir.

Ailelerin buna dikkat etmesi gereklidir. İmkân varsa yabancı dil öğretmek için uzman birisinden yardım alınabilir ya da ona göre bir kreş seçilebilir. Bir diğer önemli nokta da sabırlı olmak ve gereksiz ısrarlardan kaçınmaktır. Aileler bunu çocuğuyla yakından ilgilenip onu takip ederek ayarlayabilir. Çünkü dil öğrenmek sabır gerektirir ve kesinlikle uzun süreçli bir iştir. Dikkatli olmak ve çocuğun verdiği tepkilere göre karar vermek önemlidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir