Ana Sayfa / Kültür / Çağımızın Hastalığı – İnternet Bağımlılığı

Çağımızın Hastalığı – İnternet Bağımlılığı

21, yüzyılda teknolojinin gelişme hızına paralel olarak bilgisayar tablet ve cep telefonları gibi teknolojik ürünler karşısında geçirdiğimiz süreler de artmaktadır. İnternette herkes kendine göre zaman geçirecek bilgi ve belgeye kolaylıkla ulaşmakta internet cafelerde özellikle gelişmiş oyunlar gençleri adeta internet ağlara mecbur bırakmaktadır.  Bu durum dolaylı olarak gençlerin ve çocukların okul başarısına yansımakta gelişimini olumsuz etkilemektedir. Sosyal ağlarda yüksek internet kullanımı yüzünden iş verimindeki düşme şirketleri de çalışanların bilgisayar kullanımını kısıtlamasına sebep olmuştur.

Fazla İnternet Kullanımı Size Neler Yapar?

İlk önce internet beyninizi yeterince fazla yoracağından, dış dünya ile iletişim isteğiniz azalacaktır. Internet kullanımının azalmasında kendinde eksiklik hissetme yoksunluk ve üzgünlük hissi doğabilir. Sosyal ağlar kişiliğinizde belirgin değişikliklere neden olabilir . sakin yapıya sahip birinin internette geçirdiği süre zarfında hırçın sinirli ve hatta küfürbaz bir yapıya değişmesine sebep olabilir.

Sizi İnternet Bağımlılığından Kurtaracak Basit Çözümler

Her tür bağımlılık gibi internet bağımlılığının çözümü de kişinin kendi isteğine büyük oranda bağlı bir süreçtir.  Hayatımızda küçük değişiklikler yaparak bu sorundan kolayca kurtulabilir, en azından hastalıklı seviyesinden çıkarıp bir ihtiyaç ve yardımcı bir araç seviyesine indirebiliriz. Düzenli ve basit sporu hayatımıza dahil etmeliyiz. Günlük hayatımıza basit egzersizler ve yürüyüşler ekleyerek bağımlılığı aşağı çekebiliriz. Aynı zamanda günlük işler programı yazarak burada mesela uyku saatimizi belirtmeli ve programa büyük oranda uymaya çalışmalıyız.

Evimizin görünmeyen sakin kısımlarındaki bilgisayarı daha çok kullandığımız ortak alanlara getirdiğimizde internete bağlanma isteğimiz de büyük oranda azalacaktır. Yeni hobiler, uğraşlar edinmeli , boş vakitlerimizde arkadaşlarımızla yüz yüze görüşmeliyiz.

Fazla Hareketsizlik Vücudunuza Neler Yapar

Aktif hayatta kısa dinlenmeler olmazsa olmazımızdır. Fakat fazla hareketsizlik vücudumuza olumsuz etkiler yapar. İşte hareketsizliğin vücudunuza yaptığı 6 önemli şey.

  • Devamlı bilgisayar başında öne doğru eğilerek oturmak disklerde bağlarda ve eklemlerde dengesiz yüklenme zorlanma ile gerilime sebep olur. Omurga zamanla aşınır ve hareket kabiliyetini kaybeder.
  • Devamlı öne eğik kambur duruşu sebebi ile göğüs kafesinde daralma ve az oksijen çekme konsantrasyonumuzda da kısa süreli olumsuz etkilere neden olabilir.
  • Sağlık Bakanlığı belirlemelerine göre hareketsizlik her yıl çok sayıda erken ölüme de yol açmaktadır.
  • Başta bazı kanser çeşitleri diabet böbrek karaciğer sorunlarının hareket silikten beslendiği tespit edilmiştir.
  • Fazla oturma ve hareketsizlik sebebi ile damarlar daralır el ve ayaklarda uyuşma ve şişme meydana gelir.
  • Bunun yanında hareketsizlik beraberinde kilo alımı ve yağ biriktirmeyi de getirecektir.

Önemli bir problem olan internet bağımlılığı ve hareketsizlikten kaynaklanan rahatsızlıklar ın çözümünde psikologlar ve doktorlarınıza başvurabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir