Ana Sayfa / Sağlık / Buşonex

Buşonex

Buşonex, iki adet küçük şişe olarak satılan bir kulak bakım ürünüdür. Ürünün kullanım yeri kulaktır. Kulak kirinin peçete, pamuk, kulak çöpü gibi nesneler ile yanlışlıkla daha içeri itilerek orada katılaşması ile ortaya çıkan boşunu temizlemek adına kullanılır. Kısaca buşon yumuşatıcı (kulak kiri yumuşatıcı) olarak anılmaktadır. İçerisindeki maddeler sayesinde buşonu fiziksel olarak yumuşatır. Buşonun fiziksel olarak yumuşaması ile rahatlıkla kulak temizlenebilir.

Buşonex özellikle kulak yıkama, kulak temizliği, kulak tıkanıklığı, kulak çınlaması, kulak uğuldaması, kulak ağrısı, baş dönmesi gibi rahatsızlıkların tedavisinde kulak temizlemek amacıyla kullanılmaktadır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanımı önerilmemektedir. Kulağın profesyonel olarak temizlenmesi amacıyla üretilmiş ve satışa sunulmuş bir ilaçtır. Ağırlıklı olarak kulak cerrahileri öncesinde ve sonrasında kulağı temizlemek için kullanılır. Bir adet 50 mililitrelik şişe ve bir adet 20 mililitrelik şişe aynı kutu içerisinde beraber satılmaktadır.

Buşonex Damla Kullanımı

Bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanmayınız. Ayrıca kullanımında mümkün olduğunca profesyonel kişilerden destek alınız. Yanlış kullanımında kulak sağlığınız ve duyma duyunuz ile ilgili ciddi problemler ortaya çıkabilir. Çocuklardan, güneş ışığından ve sıcaktan koruyunuz. Buşonex damla kullanımı:

 • İlk olarak şişenin kapağını dikkatlice açınız. Şişe plastik bu nedenle sıkarsanız kapağı açılırken içerisindeki sıvı madde dökülebilir. Bu nedenle dikkatli açmalısınız.
 • Küçük şişenin içerisinde hidrojen peroksit bulunmakta. Küçük şişenin tamamını büyük şişenin içerisine dikkatlice dökün.
 • Sonrasında büyük şişenin kapağını iyice kapatarak şişeyi 3 dakika kadar çalkalayın.
 • Tam olarak karıştığından emin olduktan sonra büyük plastik şişenin ağzına damlalık aparatını takın.
 • Rahatsız olan kulağınıza doktorun tavsiye ettiği sıklıkta ve tavsiye ettiği miktarda damlatınız. Genellikle günde 3 kere olacak şekilde 5 damla olarak kullanılır.
 • Damla damlatma işlemi sonrasında 5 dakika boyunca yatay pozisyonda kalmanız gerekir. Sıvının tam olarak kulak kirlerine işleyebilmesi ve dışarıya akmaması adına bu gereklidir.
 • 5 dakika yatay pozisyonda kaldıktan sonra dik pozisyona geçin. Kulağınızdan dışarıya akacak olan ilacı bez, peçete veya pamuk yardımı ile silerek temizleyin.
 • Kulağınızdan akan sıvıyı temizlerken kesinlikle kulak içerisine müdahalede bulunmayın.
 • İlacın kullandığınız süreçte kulak çöpü, kulak pamuğu gibi araçlar ile kulağınızı temizlemeye çalışmayın.
 • Her kullanım öncesinde ilacı iyice çalkalayın.

Buşonex Yan Etkileri

İlacın genel kullanımında bir yan etkisine rastlanmadı. Fakat yanlış kullanıma bağlı olarak bazı yan etkiler ortaya çıkabilir. Vücut hassasiyetinize göre de belli yan etkiler gözlemlenebilir. İlacı kullandığınız süreçte baş dönmesi veya işitme kaybı yaşarsanız ilacın kullanımını bırakarak doktorunuza haber vermelisiniz. Fakat buşonex yan etkileri arasında bilinen ciddi bir yan etkiye daha rastlanmamıştır.

Buşonex Damla Kullananlar

Buşonex kullananlar tarafından çeşitli forum ve sitelere yapılan yorumlar ise aşağıda yer aldığı gibidir.

– Sol kulağım yaklaşık 1 haftadır tamamen tıkalı. Bildiğin duyamıyordum. Bugün doktorumun tavsiyesi ile eczaneden buşonex aldım. Günde 3 defa olacak şekilde 5 damla olarak kullanmam gerekiyormuş. Kulağıma 5 damla damlattım. İlaç kulağımda köpürmeye başladı. 5 dakika kadar yatar pozisyonda bekledim ve pislik kulağımdan çıkmaya başladı. Umarım faydasını görürüm ve kulağım tamamen açılır.

– Gördüğüm en iyi ilaçlardan bir tanesi. Kulağa damlatıyorsun ve 5 dakika bekliyorsun. Sonrasında kulağında ne varsa kir, pislik tamamı kendiliğinden dışarı akıyor. 3-4 gün düzenli kullanımda kulaklar direkt açılıyor. Tavsiye ederim.

– Kulağımda kaç gündür hışırtı sesi vardı. Doktora gittim ve kulak zarına tüy yapıştığını söyledi. Temizlik için buşonex önerdi. Kullandığım zaman kulağım köpürmeye başladı. 1-2 gün içerisinde kulağımdaki hışırtı problemi ortadan kalktı.

Bu yazılarımızda ilginizi çekebilir:

 • Benexol Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri
 • Dex Forte Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri
 • Ertes 72 Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri
 • Umca Damla Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri

4 Yorum

 1. Buşonex yan etkileri olmayan etkili bir ilaç. Kulak tıkanıklığımı 3 günde ortadan tamamen kaldırdı. İlk kullanımdan itibaren kulağımın açılmaya başladığını hissettim

 2. Buşonex yan etkileri var mı

 3. Buşonex kulak kirleri e gerçekten iyi geliyor

 4. Ben kulak kiri sebebiyle 1 hafta kullanmam için doktor verdi 3. Gün kulağımda epey ağrı oluştu özel doktora gittim antibiyotik verdi 3 gün daha kullan gel kirini temizleyim dedi temizlemedikten sonra kullanma dedi benimde bosluguma gelip 3 4 gün sonra karıştırmadan kullandım kulağımda o zamandan beri çınlama var sakin karıştırmadan kullanmayın…. Dikkat edin tehlikeli olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir