Ana Sayfa / Güzellik / Burundaki Siyah Noktaların Temizlenmesine Kesin Çözüm

Burundaki Siyah Noktaların Temizlenmesine Kesin Çözüm

Siyah noktalar kadın olsun erkek olsun herkesin ortak sorunudur. Hacimleri küçük olsa da yüzde yaratacakları görüntü kirliliği büyüktür. Özellikle yüz bölgesinde görülüyor olması insanları bu şikâyetten kurtulma yollarına itmektedir.  Genel olarak yüzün her yerinde görülebileceği gibi özellikle burunlar da daha fazla görülmektedir.

Ciltte Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah noktaların neden oluştuğunu bilmek onlardan kurtulmak için yardımcı olabilmektedir. Bilindiği üzere cildimizde gözenekler bulunmaktadır. Bu gözeneklerin ölü deri veya kirlerle tıkanması sonucu ise siyah noktalar oluşmaktadır. Buradan da anlaşılacağı için siyah noktaların en önemli sebebi cildin gerektiği kadar temiz olmamasıdır. Ciltteki kirlilik kişinin ihmalinde olacağı gibi yapısal özelliklerden kaynaklı da olabilmektedir.  Siyah nokta oluşumu çeşitli cilt yapısına göre değişiyor. Yağlı ciltler çabuk kirlenmeye müsait olduklarından gözenekler de daha çok ve çabuk tıkanacaktır. Eğer gözenekler geniş ise bu da siyah nokta oluşumunu tetikler. Adet veya ergenlik gibi hormonal dengelerin değiştiği dönemlerde daha çok artış gösterebilmektedir.

Siyah Noktaları Oluşmadan Engelleme Yolları

Siyah noktaların oluşmasındaki etkenleri kontrol altında tutabilmek mümkündür. Bu hususta altın kural cilt her zaman temiz tutulmalıdır. Cilt ne kadar kirli kalırsa gözenekler o kadar çabuk tıkanır ve siyah noktalar kaçınılmaz olur. Cilt temizliği yaparken ölçülü davranılmalıdır. Sürekli yıkamak temiz olması demek değil cildin doğal yağ dengesini bozmak demek olacaktır. Bu yüzden sabah akşam düzenli yapılacak temizlik yeterli olacaktır.  Eğer cilt yağlı ise bunu dengede tutacak bakım ve temizlik ürünleri tercih edilmelidir.  Siyah noktaya meyilli cilt tiplerinde kullanılacak makyaj ürünleri de daha titiz seçilmeli ve makyaj temizliğine özen gösterilmelidir. Cilt yeteri kadar nemli tutulmalıdır. Ergenlik dönemimde birçok insan genel olarak cilt problemleri yaşayabilmektedir. Bu dönemde gerekli olduğu takdirde dermatoloji uzmanından yardım almak faydalı olacaktır.

Burunda Oluşan Siyah Noktalar

Burun yapı itibari ile yüzü iki eşit parçaya bölen ve yüzde ilk dikkati çeken uzuv olma özelliği taşımaktadır. Bu yüzden burundaki her türlü yapısal bozukluk, sivilce veya siyah nokta direkt dikkat çekmektedir. Burun bölgesi hassas bir yapıda olması sebebiyle siyah noktalar içinde oldukça müsait bir bölgedir. Bu bölgede oluşan siyah noktalar çok fazla dikkat çekerek kişiyi oldukça rahatsız etmektedir. Siyah noktalar genel itibariyle ciltte kirli bir görüntü oluştur. Bu kirli ve bakımsız görüntü de kişinin canını sıkmak için yeterli olacaktır. Burundaki siyah noktalardan kolayca kurtulmanın çeşitli yöntemleri vardır. Yazının geri kalanında bu yöntemlere değinilecektir.

Burundaki Siyah Noktalar İçin Doğal Maskeler

Doğal maskeler siyah noktalardan kurtulmak için en çok kullanılan ve düzenli uygulandığında olumlu sonuç veren yöntemler arasındadır. Maskelerin birçok çeşidi bulunuyor. Bu kısımda etkili olduğunu düşündüğümüz birkaç maske tarifi vermek yararlı olacaktır. Tariflere geçmeden önce birkaç bilgi vermek gerekiyor. Bu maskelerin haftada bir kez veya en fazla iki kez uygulanması yeterli olacaktır. Fazla uygulandığında cildin doğal işleyişini bozabilir ve cildin kurumasına yol açabilir. Cildin kuruması da farklı cilt problemlerini beraberinde getirecektir.

Bal Maskesi

Bal içeriği bakımdan vücuda her anlamda fayda sağlayan bir üründür. Cilde olan faydaları da oldukça çoktur. Bu maskede balın yapışkan özelliğini ve nemlendirici özelliğini kullanarak bir maske tarifi vereceğiz. Bir kabın içerisine 1 çorba kaşığı bal, 1 çorba kaşığı karbonat, 1 çorba kaşığı şeker, 1 çorba kaşığı da su koyup güzelce karıştırarak kıvam alması sağlanır. Hazır olan karışımı ince bir şekilde özellikle burun ve siyah nokta bulunan diğer bölgelere masaj yaparak sürün. Bu şekilde 5 dakika kadar bekleyip güzelce yıkayın. Cildinize uygun bir nemlendiriciyle cildinizi nemlendirin ki cildiniz kurumasın. Uyguladığınız ilk andan itibaren etki görmeniz mümkün olsa da iyi bir sonuç için en az 3 hafta uygulanması gerekmektedir.

Kil Maskesi

Kilin cilt üzerindeki etkilerini bilmeyen yoktur. Hatta hayatında bir kez olsun denemeyen çok az kadın vardır. Kil maskelerinin eczanelerde ve kozmetikçilerde hazır olanları kolaylıkla bulunmaktadır. Kili aktarlardan alma ya da çevrenizde temin etme imkanınız var ise maskeyi evde kendinizin hazırlaması doğallık açısından daha etkili olacaktır. Kil maskeleri özellikle yağlı ciltler için iyi bir seçenektir. Bunun için gerekli malzemeler 2 tatlı kaşığı kil, 1 tatlı kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı baldır. Süt yerine zeytinyağı veya badem yağı gibi incelticiler de kullanılabilir. Yüzdeki tüylenme riskine karşı süt kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Malzemeler güzelce karıştırılıp ince bir tabaka halince cilde uygulanır bu şekilde yaklaşık 30 dakika beklendikten sonra cilt ılık suyla yıkanır. Daha ilk uygulamadan bu muhteşem üçlünüzün cildinize nefes aldırıp siyah noktaları alt etmeyi başardığını göreceksiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Doğal maskelerin en önemli özelliği malzemelerinin her evde bulunan cinsten olmalarıdır. Bu maskede de sadece 1 adet yumurta ve yarım limona ihtiyaç vardır. Öncelikle yumurta sarısından ayrılır.  Yumurta akı ile yarım limonun suyu bir kapta karıştırılır. Elde edilen karışım cilde nazikçe sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkanıp kurulanır. İşlemin hepsi bu kadardır. Bütün maskelerde olduğu gibi bu maskede de devamlılık esastır.

Burundaki Siyah Noktalarla Mücadelede Diğer Yöntemler

Doğal maskelerin yanında gerek eczanelerde gerek kozmetikçilerde kolaylıkla bulunabilecek çeşit çeşit maske bulunmaktadır. Maskelerin dışında siyah noktalarla mücadelede birçok yöntem vardır. Bu bölümde de genel olarak diğer etkili yöntemler üzerinde durulacaktır. Bu yöntemler de evde kolaylıkla uygulanabilecek türdendir.

Diş Macunu İle Peeling

Dişleri fırçalamak için kullanılan diş macunları iyi birer siyah nokta yok edici olabilmektedir. Elinize aldığınız bir miktar diş macununu burnunuz başta olmak üzere siyah nokta bulunan bölgelere güzelce yediriniz. Diş macunun iyice kurumasını bekledikten sonra yüzünüzü ılık su ile bolca yıkayınız. Hepsi bu kadardır. En kısa sürede etkisini göreceksiniz.

Cilde Buhar Uygulaması

Cilde buhar uygulaması cildin gözeneklerini açmaya yarayacaktır. Gözeneklerin açılmasıyla içerisinde biriken kir ve ölü derinin uzaklaştırılması kolaylaşacaktır. Bu işlemin cilt temizliği, maske ve peeling öncesinde yapılması daha etkili sonuçlar doğuracaktır. Bu işlem için temiz bir havlu, büyük bir kap ve suya ihtiyacınız var. Su iyice kaynatıldıktan sonra büyükçe bir kaba boşaltılır. İlk sıcağının yüzü yakmamsı için biraz beklenmelidir. Sonrasında suya eğilip havlu başın üstüne örtülmeli bu şekilde buharın etrafa yayılmadan yüze teması kolaylaştırılmalıdır. Buhar yüze değdikçe sıcak uygulamamın etkisiyle gözenekler açılacaktır. Bu işlem haftada 2-3 kez yapılabilir.

Ev Yapımı Doğal Tonik

Tonikler cilt temizliğinde fazlaca kullanılan ürünlerin başında yer almaktadır. Ev yapımı tonik için 3 yemek kaşığı sirke, 3 yemek kaşığı ezilmiş taze nane yaprağı ve bir bardak su gereklidir. Sirke ile ezilmiş nane yaprağı güzelce karıştırılıp, soğuk ve karanlık bir yerde bir hafta bekletilmelidir. Bir hafta sonra üzerine bir bardak su eklenerek çözelti haline getirilir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra bu karışımla güzelce siliniz. Bu şekilde sabaha kadar bekleyin tabi hassas bir cildiniz yoksa. Hassas bir cilt yapınız varsa 2-3 saat beklettikten sonra yıkayıp kurulayabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir