Ana Sayfa / Sağlık / Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri, Tedavisi Ve Egzersizleri

Boyun Düzleşmesi Nedir? Belirtileri, Tedavisi Ve Egzersizleri

Boyun düzleşmesi, özellikle son yıllar içerisinde dünyada görülme sıklığı artan bir rahatsızlıktır. Özellikle teknolojinin günlük hayatımıza iyice girmesi yine günlük hayata bağlı olarak artan fizyolojik ve psikolojik yıpranmalar boyun düzleşmesi rahatsızlığını gittikçe büyüyen bir problem haline getirmiştir. Boyun düzleşmesi hastalığı fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalık olduğundan dolayı fizik tedavi ve ortopedi uzmanları tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Boyun Düzleşmesi Nedir?

boyun-duzlesmesi
Boyun Düzleşmesi Nedir – Boyun Düzleşmesi Belirtileri – Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun düzleşmesi fizyolojik bir rahatsızlıktır. Genetik veya doğum kaynaklı veya bakteri ve virüslere bağlı olarak ortaya bir çıkan problem değildir. Günlük hayata bağlı olarak, yaşanılan çevre şartlarına bağlı olarak, duruş bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Peki boyun düzleşmesi nedir?

Dünya üzerindeki insanların tamamının anatomisi birbirinden farklıdır. Her insanda omurga uzunluğu, omurga genişliği veya omurganın şekli bazı farklılıklar göstermektedir. Fakat tüm bu değişikliklere rağmen dünya üzerindeki sağlıklı bütün insanlarda omurga kemikleri C harfi şeklinde belli bir açıda dizilim göstermektedir. Omurların üst üste açılı bir şekilde dizilimine ise kısaca “servikal aks” denilmektedir.

İnsanın boyun omurgasında toplamda 6 adet boyun kemiği bulunmaktadır. Bu kemiklere omur kemikleri adı verilmektedir. Omurların arasına yerleşmiş birçok farklı kas ve sinir lifi bulunmaktadır.

Boyun düzleşmesi hastalığı ise boyundaki bu 6 kemiğin, kasların uzun süre boyunca kasılı kalmasına bağlı olarak zamanla arasındaki açıyı kaybetmesi ile ortaya çıkar. Kısacası C harfi şeklinde dizilim gösteren boyun omurları düzleşerek I harfi şeklini almasıdır.

Boyun kemiklerinin bu düzleşmesi omurlar arasında yer alan sinir liflerinin sıkışmasına neden olur. Ayrıca beyne kan taşıyarak beynin beslenmesini sağlayan damarlarında sıkışmasına neden olur. Sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak boyun ağrısı, sırt ağrısı, el ve kollarda uyuşma ve güç kaybı meydana gelir. Beyni besleyen kan damarların sıkışmasına bağlı olarak ise baş dönmesi, baş ağrısı, kulak çınlaması ortaya çıkar. Bu süreç tedavi edilmeden devam ederse boyun fıtığı ve boyun kireçlenmesi gibi hastalıklara da yol açabilir.

Boyun düzleşmesi aslında boyun ağrısına vücudun verdiği bir cevaptır. Kısacası boyun düzleşmesi bir adaptasyondur. Vücut, boyun ağrısını ortadan kaldırabilmek adına siz hissetmeden boyun kaslarınızı düzenli olarak kasar ve uzun süre o şekilde kasılı kalmasına neden olur. Fakat ne yazık ki kaslarınızın uzun süre kasılı kalmasına bağlı olarak boynunuz düzleşmeye başlar. Boynunuz düzleştiği zaman ise boyun ağrısı daha da artmış bir şekilde ortaya çıkar.

Boyun düzleşmesi nedir sizlere kısaca değindik. Şimdi boyun düzleşmesi nedenleri konusuna geçelim.

Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun düzleşmesi hastalığı genellikle günlük hayata bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Altında birbirinden farklı birçok boyun düzleşmesi nedeni olsa da aslında hepsi duruş bozukluğuna çıkmaktadır. Özellikle masa başı işi yapan kişilerde ve öne eğilerek çalışmak zorunda olan kişilerde boyun düzleşmesi çok sık görülmektedir. Boyun kaslarının uzun süre boyunca kasılı kalmasına neden olan hareketler yapmakta boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer alan diğer nedenleri listemizden inceleyebilirsiniz.

 • Uzun süreler boyunca aynı pozisyonda kalmak.
 • Hareketsiz bir yaşantıya sahip olmak.
 • Vücuda sürekli olarak aşırı yük bindirmek.
 • Yanlış yastık seçimi.
 • Yanlış yatak seçimi.
 • Aşırı yorgunluk.
 • Stres, depresyon, tükenmişlik sendromu gibi psikolojik problemler.
 • Obezite.
 • Uzun süreli araba kullanmak.
 • Baş öne eğik şekilde iş yapmak.
 • Islak saçlar ile rüzgarlı alanda bulunmak.
 • Fiziksel travmalar. Spor kazası, trafik kazası, fiziksel tartışma vb.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

boyun-duzlesmesi-belirtileri
Boyun Düzleşmesi Belirtileri – Boyun Düzleşmesi Nedenleri

Boyun bölgesine yoğunlaşan ve sürekli olarak devam eden boyun ağrılarınız varsa, bu ağrılar omzunuza, kollarınıza ve ellerinize yayılıyorsa ve ellerinizde uyuşma, karıncalanma hissediyorsanız boyun düzleşmesi rahatsızlığına yakalanmışsınız demektir. Boyun kemikleriniz açı kaybına bağlı olarak içerisinden geçen sinirlere ve damarlara baskı uygulamaya başlamış demektir.

Fakat her boyun ağrısı boyun düzleşmesi demek de değildir. Eğer ki aşağıda yer vereceğimiz boyun düzleşmesi belirtileri de boyun ağrınıza eşlik ediyorsa en kısa sürede bir nöroloji uzmanı ile görüşmelisiniz. Gerekli filmlerin çekilmesi ve testlerin yapılması sonucunda rahatsızlığa dair daha kesin sonuçlara ulaşırsınız. Boyun düzleşmesi belirtileri;

 • Baş Ağrısı
 • Boyun Ağrısı
 • Mide Bulantısı
 • Baş Dönmesi
 • Boyun Tutulması
 • Omuz Ağrısı
 • Kulak Çınlaması
 • Yorgunluk ve Halsizlik
 • Sırt Ağrısı
 • Bel Ağrısı
 • Çabuk Yorulma
 • Yüksek Tansiyon
 • Gerginlik
 • Stres
 • Zihin Bulanıklığı
 • Konuşma Güçlüğü
 • Vücutta Uyuşma ve Karıncalanma (Özellikle ellerde, kollarda ve ayaklarda)
 • Dikkat Dağınıklığı
 • Unutkanlık

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi eğer hastalık ilerlemediyse oldukça kolaydır. Hastalık başlangıç durumundaysa kas gevşetici ilaçlar, gürültüsüz ve sakin ortamda dinlenme, sıcak uygulaması gibi yöntemlerle hızlıca tedavi edilebilmektedir. Fakat hastalığın ilerleyen durumlarında özellikle kollarda ağrı ve uyuşmanın başladığı durumlarda boyun düzleşmesi fizik tedavisi kesinlikle şarttır. Fizik tedavi aletli veya manuel olarak uygulanan bir tedavi yöntemidir. Alet kullanılarak yapılan fizik tedavi hastalığın durumuna göre 10 ile 20 seans kadar sürebilmektedir. Manuel yapılan terapiler ise yine hastalığın durumuna göre 5 ile 10 seans arasında sürmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavisi için ilk olarak hastaların bu konuya yönelik olarak eğitilmesi gerekmektedir. Sonrasında yapılan manuel tedaviler, özel tedavi yöntemleri, yüzeysel ve derin sıcak uygulamaları, akupunktur tedavisi, manyetik alan tedavisi, elektro terapi, traksiyon, gevşeme egzersizleri ile beraber boyun düzleşmesi fizik tedavisi uygulanır. Tedavi süresince boyun düzleşmesi egzersizleri ile boyun kaslarının daha da güçlenmesi sağlanır. Bu süreçte hasta kişiye antidepresan ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Boyun düzleşmesi tedavisi konusunda en çok etkili kabul edilen yöntemler ise kayroprakti tedavisi, dorsal mezoterapi ve antalgic trak tedavisidir. Eğer boyun düzleşmesi ileri derecelere ulaşmışsa ne yazık ki boyun düzleşmesi ameliyatı tedavi edilmelidir.

Kayroprakti Tedavisi

Kayroprakti tedavisinin asıl amacı omurga üzerinde oluşmuş duruş ve hareket bozukluklarını manuel yöntemler ile düzeltmek ve düzleşmeye bağlı olarak sinirler üzerine binen baskıyı azaltmaktır. Sinir üzerinde oluşan basının giderilmesi ile ağrılar ortadan kaldırılır ve vücut fonksiyonları tekrar dengelenir. Kayroprakti tedavisi her yaş grubuna problemsiz bir şekilde uygulanabilmektedir. Boyun düzleşmesi hastalığına yakalanmış kişilerin ilaç ve ameliyat gibi yöntemlere başvurmadan tedavi edilmesi sağlanır.

Antalgic Trak Tedavisi

Antalgic trak tedavisi kişiye göre özel olarak uygulanmaktadır. Hastalığın durumuna göre kişi antalgic trak cihazına yatay veya dikey olarak yerleştirilir. Kişinin omurgası arasındaki disklerin yavaşça açılması sağlanır. Bu sayede sinirler üzerine binen baskı en aza indirilir. Tedavi süreci kişinin yaşı, esnekliği ve hastalığın durumuna göre değişiklik gösterebilir. Tedavi sonucunda boyun ağrıları ortadan kaldırılarak yaşam kalitesi arttırılır.

Manuel Terapi Tedavisi

Manuel terapi tedavisinde sadece eller kullanılarak kasların gevşemesi sağlanır. Kas içerisinde kulunç adı verilen düğümler çözülüp ortadan kaldırılarak kısalan kasların açılması sağlanır. Manuel terapi tedavisi özel bir fizyoterapi tedavisidir. Bu tedavi yönteminde herhangi bir cihaz kullanılmamaktadır.

Boyun Düzleşmesi Bitkisel Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi süresince tedaviye ek olarak boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi destekleyici olarak uygulanmalıdır. Bu bitkisel tedavi yöntemleri uygulanırken aynı zamanda boyun düzleşmesi egzersizleri yapması da büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kişinin uyku düzenine, yatak seçimine ve boyun düzleşmesi yastık seçimi gibi konulara önem vermesi gerekmektedir. Kişi uyku esnasında yüz üstü uyumaktan kaçınmalı mümkün olduğu sürece boynunu destekleyecek pozisyonlarda yatmalıdır. Boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi;

 • Servi kozalağını iyice dövüp ezerek toz haline dönüşmesini sağlayın. Sonrasında küçük bir elek yardımı ile toz kısmını büyük parçalardan ayırın. Ortaya çıkan servi kozalağı tozunu iyice zeytin yağı ile karıştırarak merhem kıvamına gelmesini sağlayın. Elde ettiğiniz bu merhemi boyun bölgesinde ağrı yaşadığınız bölgelere masaj yardımıyla uygulayın.
 • Bir kuru soğanın kabuğunu soyduktan sonra iyice rendeleyin. Sonrasında rendelediğiniz soğanı bir tülbent yardımı ile ezerek suyunun çıkmasını sağlayın. Kalan soğan posasını tülbent ile beraber boynunuzun ağrıyan bölgesine sarın. Bu işlem boyun düzleşmesi bitkisel tedavisi için çok etkili bir yöntemdir.
 • Mayalanmamış hamuru boyun veya ağrıyan eklem bölgelerinize sararın. Üzerini buzdolabı poşeti yardımı ile kapatın. Hamur ağrılarınızı ve sızlamalarınızı ortadan kaldıracaktır.
 • Üzüm, sirke ve zeytin yağını güzelce karıştırarak bir karışım elde edin. Sonrasında ortaya çıkan bu karışımı bir tülbente güzelce emdirerek boynunuza sarın.
 • Zambak yapraklarını zeytin yağı ile karıştırarak güzelce ezin. Merhem kıvamına gelen karışımı boyun bölgenize sardıktan sonra bir tülbent ile sarın.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Geçmişte boyun düzleşmesi hastalığından muzdarip birisi olarak rahatsızlığı tamamen yenmeme yardımcı olan boyun düzleşmesi egzersizlerini sizler için bu yazıya ekliyorum. Boyun düzleşmesi egzersizleri ile bu hastalığı rahatlıkla yenebilir ve tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat boyun düzleşmesi egzersizleri noktasında dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta var. Bu egzersizleri eksiksiz bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bu boyun düzleşmesi egzersizlerini hayatınızın bir parçası haline getirerek düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

Boyun düzleşmesi egzersizlerini doğru ve düzenli olarak uygulamanız takdirde boyun ağrılarınız tamamen ortadan kalkacaktır. Sizler için hazırladığımız bu boyun düzleşmesi egzersizleri sallama bilgiler değildir. Tamamı alanında uzman doktorlar tarafından yazılmış kitap, yazı ve makalelerden derlenerek hazırlanmıştır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile bu boyun düzleşmesi egzersizlerini yapabilirsiniz.

Boyun düzleşmesi egzersizleri 6 hareketten oluşmaktadır. Birbirinden tamamen farklı 6 hareketten oluşan bu egzersizleri yaparken 6. hareket dışında geri kalan tüm hareketleri yaparken boynunuz ilk harekette olduğu gibi gergin şekilde olmalıdır. Eğer boynunuz gergin olmadan bu egzersizleri yaparsanız sizin için sadece zaman kaybı olacaktır.

Boynu Geriye Çekme

Sabit bir şekilde sandalyeye veya rahat hareket edebileceğiniz bir koltuğa oturun. İlk olarak dik bir şekilde ve tam karşıya bakacak şekilde duruşunuzu ayarlamanız gerekiyor. Sonrasında ise kendinizi zorlamadan yavaşça boynunuzu geriye doğru esnetmeye başlayın. Bu nokta çok önemli. Elinizden geldiği kadar boynunuzu geriye esnetmeye devam etmelisiniz. Boyun kaslarınız tam gerginliğe ulaştığı zaman içinizden 3’e kadar sayıp sonrasında boynunuzu normal durumuna getirin. Bu hareketi arka arkaya 10 defa tekrar edin.

Boyun Gerginken Yukarıya Bakma

İlk olarak birinci hareket olan boyun geri çekme hareketini yaparak boyun kaslarınızın gerilmesini sağlayın. Sonrasında boynunuzu elinizden geldiğince arkaya yatırarak kasların tam olarak gerildiğinden emin olun. Kafanızı yavaş yavaş yukarıya doğru kaldırın. Gökyüzünü görebilecek şekilde bir konum aldığınız zaman yavaşça 3’e kadar saymaya başlayın. Sonrasında yavaşça tekrar normal konumunuza geri dönün. Bu boyun düzleşmesi egzersiz hareketini arka arkaya 10 defa tekrarlayın.

Boynu Sağa Ve Sola Germe Hareketi

Yine ilk olarak boyun geri çekme durumunu alarak boynunuzu iyice gerin. Sonrasında ise ellerinizi başınızın üzerine koyarak yavaşça sağ tarafa doğru başınızı yatırın. Bu durumda içinizden 3’e kadar saymaya başlayın ve boynunuzu eski haline getirin. 2 saniye kadar dinlendikten sonra hareketi tekrar edin. Bu hareketi 5 kere sağa ve 5 kere sola olmak üzere toplamda 10 defa yapmaya çalışın.

Boynu Sağa Ve Sola Çevirme Hareketi

Yine ilk olarak boynu geri çekme pozisyonuna gelerek boyun kaslarınızın gerilmesini sağlayın. Sonrasında burnunuz omzunuz ile paralel olacak şekilde başınızı sağa tarafa çevirin. Bu pozisyonda içinizden 3’e kadar sayın. Devamında boynunuzu normal pozisyona getirerek 2 saniye dinlenin ve hareketi tekrarlayın. Bu hareketi de 5 kere sağa 5 kere sola olacak şekilde toplam 10 defa yapmaya çalışın.

Eller Kenetli Başı Öne Eğme Hareketi

Yine boynu geri çekme pozisyonu alarak boyun kaslarınızı gerin. Sonrasında ellerinizi başınızın arkasında kenetleyerek çenenizi göğsünüze doğru indirin. Hafif bir sancı, batma veya gerginlik olana kadar indirmeye devam edin. Sonrasında bu pozisyonda 1 saniye bekledikten sonra normal duruşunuza dönün. 3 saniye kadar dinlendikten sonra bu hareketi 5 defa tekrar edin.

Omuzları Geri Çekme Hareketi

Kollarınızı yaklaşık 90 derece olacak şekilde açın. Sonrasında sırtınızdaki kürek kemiklerinizi birbirine doğru sıkıştırarak 5 saniye kadar bekleyin. Sonrasında normal durumunuza dönerek 3 saniye kadar dinlenin. Bu hareketi 5 defa tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir