Ana Sayfa / Sağlık / Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi birçok farklı yöntem ile yapılmaktadır. Özellikle boyun düzleşmesini ortadan kaldırmak adına uygulanan bazı tedavi yöntemleri bu hastalığı tamamen ortadan kaldırmaktadır. İşte sizlere boyun düzleşmesi tedavisi.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi

İnsanda boyun bölgesinde en fazla gözlemlenen sağlık problemlerinden bir tanesi ne yazık ki boyun düzleşmesidir. Boyun düzleşmesi, boyun kaslarının aşırı ve uzun süreli gerilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Boyun kemikleri normal anatomik duruşunda C harfine benzer bir dizilim gösterir. Boyun düzleşmesi ile beraber bu C harfi şeklindeki duruş düzleşerek I harfini alır. Boyun kemiklerinin bu düzleşmesi ile beyini besleyen dört ana damardan iki tanesi gerilerek beyne giden kan akımının azalmasına yol açar.

Beynin beslenmesinin azalması ile beraber baş dönmesi, mide bulantısı, kulak çınlaması, unutkanlık, denge bozukluğu, sinirlilik, dikkat dağınıklığı gibi durumlar baş gösterebilir. Boyun düzleşmesi erken teşhis ile kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Boyun düzleşmesi tedavisi ile tamamen ortadan kaldırılabilir.

Boyun normal yapısında 7 adet “boyun omuru” adı verilen kemik ve bu kemiklerin arasındaki kas, bağ ve yumuşak dokudan oluşmaktadır. Boyun bölgesindeki bu boyun kemikleri öne doğru eğimli olarak şekillenmiştir.

Boyun düzleşmesi hastalığı tek başına bir hastalık olarak düşünülemeyeceği gibi boyun düzleşmesi tedavisi de tek başına düşünülmemelidir. Çünkü bu hastalık boyundaki kas, tendon, bağ, fasya ve kemiklerin tamamında meydana gelen bir hastalıktır. Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse boyun fıtığına kadar ilerleme gösterebilir.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri

Boyun düzleşmesi fazla ileri seviyelere gelmediyse kas gevşetici ilaçlar, dinlenme ve sıcak uygulama ile kolaylıkla tedavi edilebilir. Fakat ilerlemiş durumlarda ne yazık ki boyun düzleşmesi tedavisi bu kadar kolay olmamaktadır. Özellikle ağrının kollara inmesi ile boyun düzleşmesi fizik tedavisi şart duruma gelmiştir. Bu fizik tedaviler aletli ve el ile uygulanan iki kademeli fizik tedavilerdir. Aletli olan tedaviler hastalığın durumuna bağlı olarak 10 ile 20 seans arasında değişiklik gösterir. El ile yapılan tedaviler ise yine hastalığın ilerleme durumuna göre 5 ile 10 seans arasında yapılmalıdır.

boyun düzleşmesi tedavisi
Boyun Düzleşmesi Tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisi tek başına yeterli değildir. Tedaviye ek olarak hasta kişilerin boyun düzleşmesi konusunda eğitilmesi gerekir. Ayrıca hastalığın durumuna göre manuel özel tedavi, yüzeysel sıcak uygulaması, derin sıcak uygulaması, manyetik alan uygulaması, elektroterapi, medikal masaj, boyun düzleşmesi egzersizleri, akupunktur gibi yöntemlerde önerilebilir. Bu yöntemler ile özellikle boyun düzleşmesi egzersizleri ile boyun kaslarının tekrar güçlendirilmesi sağlanır.

Boyun düzleşmesi tedavisi süresince hastaya gerekirse antidepresan ve anksiyolitik ilaçlar verilebilir. Ergonomi ile beraber kendi kendine ağrısını nasıl azaltabileceği öğretilebilir. Boyun düzleşmesi tedavi yöntemleri arasında ise en çok 3 farklı tedavi yöntemi tercih edilir.

1. Manuel Terapi Desteği

Boyun düzleşmesi rahatsızlığından mustarip kişilere yapılan masaj terapisi ile boyun kasları sadece ellerin yardımı ile gevşemesi sağlanır. Kas içerisinde bulunan ve halk arasında “kulunç” olarak isimlendirilen düğümler bu manuel terapi desteği ile çözülür. Bu terapi yöntemi özel bir fizyoterapi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde herhangi bir şekilde cihaz kullanılmamakta sadece elle tedavi edilmektedir.

2. Antalgic Trak Tedavisi

Antalgic Trak, kişiye özel olarak uygulanan bir boyun düzleşmesi tedavisidir. Boyun düzleşmesinden mustarip kişilerin hastalık durumuna göre antalgic trak cihazı omurga disklerini açarak sinirlerin üzerinde var olan baskıyı ortadan kaldırır. Tedavi süresi kişinin yaşı, esneklik durumu, cinsiyeti, hastalığın durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Sorunlu bölgeyi çözdüğünden dolayı büyük oranda boyun, sırt ve baş ağrılarını ortadan kaldırır. Kişinin yaşam kalitesini büyük oranda arttırır.

3. Kayroprakti Tedavisi

Kayroprakti tedavisi için amaç omurganın duruş bozukluğunu eller ile düzeltmek. Omurganın duruşundaki bozukluğun ortasından kalkması ile omurilik üzerine binen baskı azalacağından kişi büyük oranda rahatlayacaktır. Ağrıları ortadan kalkacak ve vücut fonksiyonları büyük oranda normale dönecektir. Kayroprakti tedavisi her yaştan ve her cinsiyetten insana rahatlıkla uygulanabilir. Boyun düzleşmesi hastaları herhangi bir ilaç ihtiyacı duymadan veya ameliyata girmeden ellerle boyun düzleşmesi tedavisi almış olmaktadır.

Boyun Düzleşmesi Tedavi Yöntemleri Yardımcı Tedbirler

Boyun düzleşmesini tedavi edebilmek adına en etkili yöntemler az önce saydığımız antalgic trak tedavisi, kayroprakti tedavisi ve manuel terapi yöntemidir. İlerlemiş boyun düzleşmesi durumunda ise ne yazık ki ameliyat gerekmektedir. Peki boyun düzleşmesi tedavisine destek olan yardımcı yöntemler nelerdir?

 • Boyun ağrıları ve kol ağrıları için en iyi yöntem kesinlikle egzersizdir. Boyun egzersizlerini yapmadan önce kesinlikle ısınma yapmalısınız. Egzersizlerin sonunda ise soğuma hareketlerini yapmanız büyük önem taşır. Egzersiz olarak ise kesinlikle fizyoterapistlerin önerdiği boyun egzersizleri yapılmalıdır.
 • Ayakta durduğunuz sürede vücudunuzun duruşuna aşırı dikkat etmeniz gerekmektedir. Baş ve sırtınız dik olması gerekiyor ve duruşunuz hafif önde olmalı. Sırt bölgesini dik yaptığınızda doğal kamburluğu korumaya özen göstermelisiniz.
 • Alafranga tuvalet kullanıyorsanız yüksekliğinin 50 santim kadar olmasına özen gösterin. Ayrıca kenarlarında tutunacak yerlerin olması daha iyi olacaktır.
 • Oturduğunuz yerden kalkarken öne kayarak kalkmamalısınız. Ayrıca otururken ayaklarınızın yere değmesine dikkat etmelisiniz.
 • Masa başında çalışıyorsanız sandalyenizin kol desteği olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Araç kullanırken başınızın koltuk boyunluğuna yaslamaya özen göstermelisiniz. Emniyet kemerinizi ise kesinlikle bağlamalısınız. Ayrıca oturduğunuz koltuğun bir tık yüksek olması sizin için daha iyi olacaktır.
 • Araba sürerken kesinlikle rahat olmalısınız ve direksiyonu iki el ile tutmalısınız. Baş ve boyun bölgeniz kesinlikle desteksiz kalmamalı. Aşağıya eğilirken dikkat etmeli ve mümkünse eliniz ile desteklemelisiniz.
 • Ani, sert ve hızlı hareketlerden olabildiğince kaçınmak gerekiyor.
 • İş yaparken ellerinizin mümkün olduğu sürece omuz hizasını geçmemesine dikkat etmelisiniz. Yüksek noktalara ulaşmak için merdiven kullanmalı veya başkalarından yardım istemelisiniz.
 • Sigaradan uzak durmalısınız. Hatta mümkünse sigara içilen ortamlara girmemelisiniz.

Boyun Düzleşmesi Tedavisi Adına Yapmanız Gerekenler

 • Kilo almaktan kaçının. Aşırı kilolarınız var ise biran önce uygun bir diyet programına başlamalısınız.
 • Kıyafetlerinizin rahat olmasına özen gösterin.
 • Duş alırken boynunuzun dik olmasına dikkat edin.
 • Hapşırma ve öksürme gibi ani hareketlerde boynunuzu elleriniz ile desteklemelisiniz.
 • Ani ısı değişiminden kaçınmalısınız. Mümkün olduğu kadarıyla ortamın ısı değişikliği ayarlanmalı ve boynunuzu soğuktan korumalısınız.
 • Aynı pozisyonda uzun zaman boyunca kalmamaya dikkat etmelisiniz.
 • Yatarken yan yatmaya dikkat etmelisiniz. Yatarken boynunuzu desteklemelisiniz. Yüz üstü uyumaktan kaçınmalısınız.
 • Boyun düzleşmesi hastaları düzenli olarak yüzme yapabilirler. Tedavi sürecini kısaltacaktır.
 • Duş sonrasında saçları özenle kurutmak gerekiyor. Kesinlikle boyun ve saçlar ıslak kalmamalı. Boyun ve sırt bölgesi soğuktan korunmalı.
 • Boyun düzleşmesi hastaları stres ve gerginlikten uzak durmalı.
 • Rüzgarlı yerlerde olmamalı. Mümkün olduğu kadar klima ve vantilatör karşısında kalmamalı.

Bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

Bir Yorum

 1. Boyun düzleşmesi aşırı sıkıntılı bir rahatsızlık. 2 yıldır çekiyorum. Bitkisel tedavi işi falan Zor. Dikkat etmek gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir