Ana Sayfa / Sağlık / Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Boyun düzleşmesi egzersizleri yazımı geçmişte boyun düzleşmesinden kaynaklı birçok sorun yaşamış biri olarak sizlerin bu lanet rahatsızlıktan kurtulabilmeniz adına yazmaktayım. Boyun düzleşmesi egzersizleri yazımda anlatacağım egzersizleri yaparak bu rahatsızlığı tamamen ortadan kaldırabilir ve bu hastalığa tekrar yakalanmamak adına kendinizi koruyabilirsiniz. Fakat bu egzersizleri yaparken kesinlikle dikkat etmeniz gereken çok önemli bir nokta bulunmakta. Sizlere adım adım anlatacağım bu boyun düzleşmesi egzersizlerini eksiksiz olarak uygulamalı ve artık hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerekmekte. Bu egzersizleri düzenli ve doğru bir şekilde uygulayarak boyun ağrılarınızın tamamen ortadan kalktığını kendiniz görebilirsiniz.

Boyun ve sırt bölgenizde hissettiğiniz uzun süreli ağrılardan mı mustaripsiniz? Ara ara ama sık sık başınız dönüyor, başınız ağrıyor gözleriniz mi kararıyor? Kulak çınlamalarınız arttı mı? Bu belirtilerden şikayet ederek doktora gittiğiniz zaman doktorunuz büyük ihtimalle size Boyun Düzleşmesi tanısı koyacaktır.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Günde Kaç Defa Yapılmalı
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Günde Kaç Defa Yapılmalı

Sonrasında ise doktorunuz sizleri fizik muayene ve sonrasında MR çekimi ile ilgili yönlendirecek ve boyun düzleşmesi tanısını kesin olarak koyacaktır. Tanı sonrasında doktorunuzun sizlere ilk olarak önereceği şey kesinlikle boyun düzleşmesi fizik tedavisi olacaktır. Fakat siz internette araştırma yaparak bu yazımızı okuduğunuza göre fizik tedavi işe yaramamış ve ağrılarınızı ortadan kaldırmamış demektir.

Sizler için hazırladığımız ve sitemizde paylaştığımız boyun düzleşmesi egzersizleri kesinlikle ve kesinlikle kafadan sallama bilgiler değildir. Sitemizde yer alan yazıların tamamında olduğu gibi bu yazımızda alanında uzman doktorlar tarafından hazırlanmış makaleler, kitaplar ve kaynaklardan derlenerek yazılmıştır. Bu nedenle gönül rahatlığı ile sizlere önerdiğimiz egzersizleri uygulayarak boyun ağrılarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

YASAL UYARI: Bu boyun düzleşmesi egzersizlerini uygulayıp uygulamamak konusunda herkes kendisinden sorumludur. Sitemiz olumsuz bir durumda hiç bir yükümlülüğü kabul etmeyecektir. Herhangi bir şekilde yaşanabilecek problemlerden https://hesna.net/  sitesi sorumlu tutulamaz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri

Sizlere birazdan anlatacağımız boyun düzleşmesi egzersizleri aynı zamanda boyun fıtığı içinde uygulanabilen egzersizlerdir. Birbirinden tamamen farklı 6 hareketten oluşan boyun egzersizlerini yaparken 6. hareket dışında kalan hareketleri 1. harekette yaptığımız gibi gergin şekilde yapmanız gerekmektedir. Eğer 1. harekette anlatıldığı şekilde yapmazsanız sizlere anlatacağımız bu egzersizleri yapmanızın hiç bir anlamı olmayacak sizler için sadece bir zaman kaybı olmakla kalacaktır.

1. Boynu Geriye Çekme

boynu-geriye-cekme-hareketi
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri – Boynu Geriye Çekme Hareketi

Egzersizlere başlamadan önce sabit ve rahat olduğunuz bir yere oturun. Sandalye veya tabure bu iş için en uygun yerler. Çünkü hareket kabiliyetinizin olması gerekiyor. Sonrasında ise egzersizlere başlayabilirsiniz.

İlk hareket olan boynu geriye çekme hareketinde ilk olarak dik bir şekilde tam karşıya bakmanız gerekiyor. Sonrasında ise karşıda baktığınız noktayı gözünüzden kaçırmadan yavaş yavaş boynunuzu geriye doğru esnetmeye çalışmalısınız. Mümkün olduğunca boynunuzu geriye kadar esnetmeye çalışmalısınız. Son noktaya geldiğinde yani tam gerginliğe ulaştığında 5 saniye kadar o pozisyonda durumunuzu bozmadan bekleyin. Sonrasında ise yavaş yavaş boynunuzu anatomik duruş olan normal duruşunuza getirin. Boynunuzu 5 saniye kadar dinlendirdikten sonrahareketi tekrarlamalısınız. Bu hareketi toplamda 15 defa tekrar ettikten sonra ikinci harekete geçebilirsiniz.

2. Boyun Gergin Durumdayken Yukarı Bakma

boyun-hareketi-yukariya-bakma
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri – Boyun Gerginken Yukarıya Bakma

1. hareket olarak anlattığımız boyunu geriye çekme hareketini yaparak boynunuzu germeniz gerekiyor 2. hareketi yapabilmek için. Boynunuzu tam olarak geriye çektiğinizden ve tam gergin pozisyona ulaştığına emin olduktan sonra kafanızı yavaşça yukarıya kaldırın. Tam olarak yukarıya yani tavana bakacak şekilde pozisyonunuzu ayarladıktan sonra içinizden yavaş yavaş 5’e kadar saymaya başlayın. Saymayı tamamladığınız zaman yavaşça boynunuzu anatomik duruşuna yani normal pozisyonuna getirin. Boyun gerginken yukarıya bakma hareketini arka arkaya 15 defa tekrarladıktan sonra 3. harekete geçebilirsiniz. Tekrarlar arasında boynunuzu 5 saniye dinlendirmeyi unutmayın.

3. Boynu Sağa ve Sola Germe Hareketi

boynu-saga-sola-germe
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri – Boynu Sağa Ve Sola Germe Hareketi

3. harekete de ilk hareket olan boynu geriye çekme hareketini yaparak başlıyoruz. Boyun kaslarının tam olarak gerildiğini hissettiğimiz zaman ise sağ elimizi başımızın üzerine koyarak başımızı sağ tarafa doğru yatırıyoruz. Başımız tam olarak sağ tarafa yattığı ve maksimumuna ulaştığı zaman içimizden yavaş yavaş 5’e kadar saymaya başlıyoruz. Sonrasında ise yavaş bir şekilde boynumuzu anatomik duruşuna getiriyoruz. Boynumuzun 5 saniye kadar dinlenmesini bekledikten sonra aynı hareketi bu sefer sol tarafa yatıracak şekilde yapıyoruz. Boynu sağa ve sola germe hareketiniarka arkaya 5 kere sağ 5 kere sol olmak üzere toplam 10 defa yapıyoruz. Tekrar sayısını tamamladıktan sonra 4. harekete geçebilirsiniz.

4. Boynu Sağa ve Sola Çevirme Hareketi

boynu-saga-sola-cevirme
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri – Boynu Sağa Ve Sola Çevirme Hareketi

Boynu sağa ve sola çevirme hareketine başlamadan önce yine boynunuzu 1. harekette gösterdiğimiz gibi geriye yatırmanız gerekiyor. Boyun kaslarınızın yine tam olarak gergin olduğunu hissettiğiniz zaman boynu sağa ve sola çevirme hareketine başlayabilirsiniz. Bu hareketi yaparken burnunuz ile omuzlarınızın birbirine paralel olacak şekilde başınızı çevirmeniz gerekmektedir. Vücut olarak dönmenizin faydası olmayacaktır. İlk olarak boynunuzu sağa çevirerek harekete başladıktan sonra içinizden 5’e kadar saymaya başlayın. Sonrasında ise yavaş bir şekilde boynunuzu anatomik duruşuna getirin. Sonra aynı hareketi bu sefer sol tarafa bakacak şekilde uygulayın. 5 defa sağa 5 defa sola bakacak şekilde boynu sağa ve sola çevirme hareketini toplam 10 defa uygulayın. Anatomik duruşa döndüğünüz zaman 5 saniye kadar boynunuzu dinlendirmeyi unutmayın. Tekrarlar bittiği zaman 5. hareket geçebilirsiniz.

5. Eller Kenetli Başı Öne Eğme Hareketi

eller-ensede-boyun-hareketi
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri – Eller Kenetli Başı Öne Eğme Hareketi

Eller kenetli başı öne eğme hareketine başlamadan önce yine boynunuzu ilk hareketteki pozisyona getirmeniz gerekiyor. Yine boyun kaslarınızın tam gerginliğini hissettiğinizde eller kenetli başa öne eğme hareketine başlayabilirsiniz. Ellerinizi başınızın üzerinde birbirine kenetleyerek başınızı aşağıya doğru itmeye başlayın. Çeneniz göğüs kafesinize ulaşacak şekilde başınızı iyice öne eğmeye devam edin. Maksimum seviyeye ulaştığınız zaman 5 saniye kadar bu pozisyonda bekleyin. 5 saniye bu durumda bekledikten sonra boynunuzu yavaş bir şekilde anatomik duruş pozisyonuna getirin. 5 saniye kadar boynunuzu dinlendirdikten sonrahareketi tekrarlayın. Toplamda 5 defa tekrar etmeniz bu hareket için yeterli olacaktır.

Eller kenetli başı öne eğme hareketini yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta bulunmakta. Bu hareketi yaparken kesinlikle hızlı ve sert hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir. Hareketi olabildiğince yavaş ve canınız yanmayacak şekilde yapmaya özen gösterin. Tekrarları tamamladığınız zaman 6. ve son hareket olan omuzları geriye çekerek sırtı sıkıştırma hareketine geçebilirsiniz.

6. Omuzları Geriye Çekerek Sırtı Sıkıştırma

elleri-sirta-cekme-hareketi
Boyun Düzleşmesi Egzersizleri – Omuzları Geri Çekme Hareketi

Bu harekete başlarken 1. hareketteki pozisyonu almanıza gerek yok. Omuzları geri çekme hareketini yaparken ilk olarak kollarınızı tam doksan derece olacak şekilde açmanız gerekiyor. Sonrasında ise kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırmanız gerekmekte. Yani omuzlarınızı geriye doğru iteceksiniz. Sırt kaslarınızın tam gerginliğe ulaştığını hissettiğiniz zaman 5 saniye kadar bu pozisyonda kalmalısınız. Sonrasında ise yavaş bir şekilde normal pozisyonunuzu alabilirsiniz. Sırt kaslarınızı 5 saniye kadardinlendirdikten sonra hareketi tekrarlamalısınız. Omuzları geri çekme hareketini arka arkaya 10 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Günde Kaç Defa Yapılmalı

Boyun düzleşmesi egzersizleri günde kaç defa yapılmalı sorusunun cevabı kişiden kişiye ve düzleşmenin durumuna hatta düzleşmenin ilerleme hızına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ama ortalama olarak bu sorunuza cevap vermek gerekirse gün içerisinde en az 3 defa boyun düzleşmesi egzersizleri yapmak boyun ağrılarınız için oldukça faydalı olacaktır. Eğer günlük hayatınızda bu egzersizleri yapacak vakit bulamıyorsanız her sabah uyandığınızda ve gece yatmadan hemen önce bu egzersizleri uygulamanız bile boyun ağrılarınız için büyük fayda sağlayacaktır. Fakat bizim boyun düzleşmesi egzersizleri günde kaç defa yapılmalı sorunuza vereceğimiz cevap günde en az 3 kere yapılması gerektiği yönünde olacaktır.

Egzersizlere yönelik olarak kafanızda eğer “ne kadar çok yaparsam o kadar çok iyi gelir ve o kadar hızlı rahatlarım” gibi bir düşünce oluştuysa bu düşünce de kesinlikle ve kesinlikle yanlıştır. Gün içerisinde bu egzersizleri en fazla 5 kere tekrarlamanız gerekmektedir. 5’in üzerinde yaptığınız tekrarlarda boyun kaslarınız fazla zorlanabilir buna bağlı olarak boyun ağrılarınız artabilir. Hatta boyun omurlarınızda zedelenme meydana gelebilir.

Bu boyun düzleşmesi egzersizleri uygularken boyun ağrılarınız arttıysa hemen egzersizleri yapmayı bırakmalısınız. Ağrılarınız devam edecek olursa veya ağrılarınız artacak olursa doktorunuza başvurmanız gerekmekte. Bu boyun düzleşmesi egzersizlerini uygulayıp uygulamamak konusunda herkes kendisinden sorumludur. Sitemiz olumsuz bir durumda hiç bir yükümlülüğü kabul etmeyecektir. Herhangi bir şekilde yaşanabilecek problemlerden https://hesna.net/ sitesi sorumlu tutulamaz.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyun düzleşmesi hastalığından kurtulabilmek ve boyun ağrılarınızı ortadan kaldırabilmek adına bu hareketleri yapmadan önce iyice okuyup öğrenmeniz gerekmekte. Çünkü bu hareketleri tamamen doğru olacak şekilde uygulamanız büyük önem taşıyor. Boyun düzleşmesi egzersizleri yaparken ağrılarınız artar veya beklenmedik bir durum ortaya çıkarsa egzersizleri direkt olarak bırakın. Eğer ağrılarınız devam ederse doktorunuz ile görüşmeyi kesinlikle ihmal etmeyin.

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri Video

Boyun Düzleşmesi Egzersizleri konusunda sizlerle paylaşacaklarımız burada sona eriyor. Boyun düzleşmesi egzersizleri ile ilgili yorum, görüş ve düşüncelerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz. Hepinize şimdiden geçmiş olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir