Ana Sayfa / Sağlık / Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesi hastalığı günlük hayatın stresi ve masa başı işlerin artması nedeniyle günümüz gençliğinde görülme sıklığı çok ciddi miktarlarda artmıştır. Hatta artış o nedenli büyüktür ki şuan günümüzde en sık görülen hastalıklar arasında ilk sıralarda kendine yer bulmayı başarmıştır. Boyun düzleşmesinin bu artışının nedeni ise günlük hayatımızın değişimi ve hareket miktarımızın azalması olarak gösterilebilir.

İnsan omurgası S şeklindeki kıvrımlar sayesinde vücudun dengesini sağlamaktadır. Bu kıvrımlar belimizde ve boynumuzda olmak üzere 2 adettir. Belimizde olan kıvrım bedenimizin dik durmasını sağlarken boynumuzda yer alan diğer kıvrım başımızın dik kalmasını sağlar. Aynı zamanda boyunda olan kıvrım baş ile vücut arasındaki iletişimi sağlayan sinirleri içerisinde bulundurmaktadır. Bu bilgiler ışığında boyun düzleşmesi için sizlere daha ayrıntılı bilgi vermemiz gerekecekse, omurganın boyun bölgesindeki kıvrımı zamanla açısını kaybederek düzleşmesi olarak anlatılabilir.

Omurgamız üzerinde yer alan omur kemikleri arasında yumuşak ve özel diskler yer almakta. Bu özel disklerin anatomik duruş dışında bir şekilde durması yanı kayması vb. durumlarda boyun düzleşmesi hastalığı ortaya çıkmakta. Boyun düzleşmesi nedenleri nelerdir ve kimler bu hastalığın riski altındadır?

Boyun Düzleşmesi Nedenleri

boyun-duzlesmesi-nedenleri
Boyun Düzleşmesi Nedenleri – Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Boyun düzleşmesi rahatsızlığına ne yazık ki günlük yaşamımızda farkına varmadan yaptığımız yanlış hareketler neden oluyor. Bizde dizlere boyun düzleşmesi nedenleri ile bu yanlışları göstermek istiyoruz.

 • Uzun süre boyunca başınızı öne eğecek şekilde ve boynunuz sabit şekilde kalacak işler ile uğraşmak boyun düzleşmesine neden olmaktadır. Örneğin masa başı iş yapmak, ders çalışmak, bilgisayar oynamak, örgü yapmak veya müzik aletleri ile uğraşmak örnek olarak gösterilebilir. Bu tür işleri yaparken belirli aralıklar ile mola vermeniz ve bu sürede boynunuzu dinlendirmek sizin için en iyisi olacaktır. Boynunuzu dinlendirirken boyun düzleşmesi egzersizleri uygulanabilir. Bu egzersizler sizi doğru ve düzenli uygulamada boyun düzleşmesinden koruyacaktır.
 • Kaza anında yaşanan fiziki travmalar boynun düzleşmesine neden olabilmektedir. Örneğin trafik kazası, spor kazası, yüksekten baş aşağı düşme gibi fiziki travmalar bu hastalığa yol açabilmektedir.
 • Boyun düzleşmesi kalıtsal bir hastalık değildir. Fakat doğum anında genetik olarak insanın boyun kasları gergin olabilmektedir. Boyun kasları gergin olarak dünyaya gelen kişilerde boyun düzleşmesi görülebilmektedir.
 • Kilo problemi olan kişilerde vücudun duruşu tamamen değiştiğinden dolayı boyun düzleşmesi görülebilmektedir.
 • Boyun kaslarının zorlanması ve boynun yanlış hareketlere maruz kalması boyun düzleşmesi nedenleri arasında yer alan diğer olaylardır.

Boyun Düzleşmesi Belirtileri

Aşağıda anlatacağımız boyun düzleşmesi belirtileri ile boyun düzleşmesi hastalığının teşhisini kendi kendinize tanımlayabilirsiniz. Boyun düzleşmesi belirtileri gösteriyorsanız yapmanız gereken boyun düzleşmesi tedavisi için uzman bir doktordan tıbbi yardım almaktır. Boyun düzleşmesinin birçok farklı belirtisi bulunmaktadır. Fakat aşağıda verdiğimiz belirtilerin tamamını taşıyan bir kişi bile %100 boyun düzleşmesi hastalığına sahiptir diyemeyiz.

1. Boyun Düzleşmesi Belirtileri – Ağrı

Boyun düzleşmesi belirtileri arasında kesinlikle en önemlisi olarak boyun bölgesinde meydana gelen uzun süreli ve şiddetli ağrıları gösterebiliriz. Ayrıca boyun düzleşmesine bağlı olan boyun ağrıları özellikle sabah uyandığınız zaman şiddetli bir şekilde kendini göstermektedir. Boyun ağrısı düzleşmenin ilerlemesi ile ortaya çıkmaktadır. Yani boyun ağrısı ilk belirtilerden biri değildir ama en güçlü ve en önemli belirtisidir. Boyun düzleşmesine bağlı boyun ağrıları en çok başınızı hareket ettirmeye çalıştığınız zaman meydana gelir.

2. Boyun Düzleşmesi Belirtileri – Boynun Pozisyonu

Boyun düzleşmesinin ikinci en büyük belirtisi ise boynunuzun duruşunun dışarıdan bile rahatlıkla fark edilecek şekilde değişmesidir. Başınızı istediğiniz kadar dik tutmaya çalışsanız bile başınız hafif öne eğik bir pozisyondan daha ileriye gitmeyecek ve tam olarak dik durmayacaktır.

3. Boyun Düzleşmesi Belirtileri – Baş Dönmesi

En çok görülen boyun düzleşmesi belirtileri arasında kesinlikle baş dönmesini de unutmamak gerek. Baş dönmesinin yaşanmasının nedeni düzleşmeye bağlı olarak boyun damarlarının gerilmesidir. Gerilme nedeniyle beyne giden kan akımız zamanla azaldığından dolayı sürekli olarak başınız dönüyormuş hissine kapılmanız normaldir. Beynin beslenmesi azaldıkça baş dönmesine baş ağrısı eşlik etmeye başlayacaktır.

4. Boyun Düzleşmesi Belirtileri – Boyun Hareketlerinde Azalma

Boyun düzleşmesine bağlı olarak zamanla boyun hareketlerinizde azalma ve kısıtlanmalar oluşmakta. Özellikle boynunuzu sağa ve sola döndürme kabiliyetiniz de ciddi miktarlarda kayıp oluşabilir. Ayrıca boyundaki bu hareket kısıtlığı nedeniyle halk arasında “kıtlatma, çıtlatma” olarak isimlendirilen hareketi yapma ihtiyacı hissedeceksiniz. Fakat bu hareket size daha fazla acı verecektir.

5. Boyun Düzleşmesi Diğer Belirtileri

Yukarıda anlattığımız 4 boyun düzleşmesi belirtileri dışında bazen rahatsızlığın durumuna göre daha şiddetli belirtilerde görülebilmekte. Özellikle ileri seviye boyun düzleşmesi olan kişilerin omurilik üzerinde meydana gelen baskıya bağlı olarak sinir hasarları oluşabilmekte. Bu sinir hasarı sonucunda el, kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanmagörülmekte. Boyun düzleşmesinin diğer belirtilerini ise şu şekilde bir liste halinde toparlayabiliriz.

 • Mide Bulantısı
 • Kusma
 • Kulak Çınlaması
 • Boyun Tutulması
 • Omuzlarda Ağrı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Sırt Ağrısı
 • Bel Ağrısı
 • Hızlı Yorulma
 • Uykusuzluk
 • Stres
 • Huysuzluk
 • Sinirlilik
 • Zihin bulanıklığı
 • Unutkanlık
 • Konuşma güçlüğü
 • Dikkat dağınıklığı
 • Çene ağrısı
 • Çarpıntı
 • Kabızlık
 • Nefes darlığı
 • Mide şişkinlik

Bu belirtilerin görülme nedeni vagus siniridir. Vagus siniri vücudumuzdaki iç organların yönetimini düzenleyen sinirdir. Bu sinir boynumuzdan geçerek iç organlarımıza ulaşmaktadır. Boyun düzleşmesi olduğu zaman bu sinir üzerinde meydana gelen baskıya bağlı olarak vücutta bu belirtiler ortaya çıkabilir. Eğer boyun düzleşmesi belirtileri olarak bu belirtileri de görüyorsanız vakit kaybetmeden doktora görünmeniz gerekmekte.

Boyun Düzleşmesini Engellemek İçin Yapılacaklar

Boyun düzleşmesini engellemek adına birbirinden farklı birçok önlem alabilirsiniz. Özellikle boyun düzleşmesi risk grubunda olan işler ile uğraşıyorsanız; öğretmenlik, bankacılık, bilgisayar başında işler, bankacılık, yöneticilik, öğrencilik gibi masa başında vakit geçiren işlerle uğraşıyorsanız boyun düzleşmesini engellemek adına yapmanız gerekenler var.

Boyun düzleşmesini engellemek adına aralıklar ile gün içerisinde 3-5 kere boyun düzleşmesi egzersizleri yapmanız sizin için büyük fayda sağlayacaktır. Bu egzersizler dışında ise boyun düzleşmesini engellemekadına alabileceğiniz diğer önlemler ise aşağıda liste olarak sizler için derledik.

 • Boynunuzun uzun süre boyunca aynı şekilde ve aynı pozisyonda kalmamasına dikkat etmelisiniz. Örneğin örgü örüyorsanız belirli aralıklar ile ayağa kalkın ve hareket edin. Ara ara boynunuza ufak egzersizler yapın. Uzun süre boyunca aralıksız örgüye devam etmeyin.
 • Banyo sonrasında saçlarınızı tam olarak kurutmaya dikkat edin. Özelikle soğuk havalarda ve rüzgarlı havalarda tam olarak kurutmanız boyun sağlığınız için büyük önem taşır.
 • Klima, vantilatör, pervane gibi direkt hava akımı yaratan cihazların önünde durmaktan kaçının. Eğer hava akımının size vurmasını engelleyemiyorsanız boynunuzu rüzgara karşı korumaya özen gösterin.
 • Yatarken yüksek veya engin yastık tercih etmeyin. Vücudunuza göre tam uyan ve boynunuzu tam olarak saran ortopedik yastıkları tercih etmeye özen gösterin. Bu noktada sizlere yardımcı olması adına yazdığımız boyun düzleşmesi yastık seçimi yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Yüz üstü uyumaktan kaçının. Elinizden geldiğince yan yatarak uyumaya çalışın.
 • Spor yapın. Sporu kesinlikle ve kesinlikle hayatınızın bir parçası haline getirin. Özellikle yüzme sizi boyun düzleşmesine karşı koruyacak en iyi sporlardan bir tanesidir.
 • Sauna, termal sular ve kaplıca gibi yerleri ziyaret etmek boyun düzleşmesine karşı korunmanız da yardımcı olacaktır.

Sizlere boyun düzleşmesini engellemek başlığı altında verdiğimiz her şeyi tam olarak uygulasanız bile ne yazık ki boyun düzleşmesine yakalanma ihtimaliniz sıfıra inmemekte. Bu nedenle boyun düzleşmesi belirtileri ile karşılaşmanız durumunda doktorunuza görünmelisiniz. Boyun ağrıları özellikle dikkate alınması gereken ağrılardır. Kendinizde boyun düzleşmesinden şüpheleniyorsanız boyun düzleşmesine hangi bölüm bakar yazımızı okuyabilirsiniz. Şimdiden geçmiş olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir