Ana Sayfa / Sağlık / Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı, bipolar bozukluğu olan kişiler ani ruh hali değişimleri olarak ani sinirlenme ve ani sakinleşme atakları yaşarlar. Bu ataklar nedeniyle bipolar bozukluğu olan kişilerin hem çevresi hemde kendisi büyük problem yaşar. Bu nedenledir ki bipolar bozukluk en zor baş edilen ruhsal hastalıklardan bir tanesidir.

Bipolar bozukluğu olan kişinin ruh hali değişimleri başta kendi davranışları olmak üzere özellikle ailesi ve arkadaşlarını büyük ölçüde etkiler. Fakat uygun ve düzenli bir tedavi, kullanılan psikolojik ilaçlar ile çevresindeki sevenlerin desteği ile bu kişiler kolaylıkla bu hastalıktan sıyrılarak kendi ruh hallerini toparlayabilirler.

Bipolar bozukluk tanısı ne kadar erken koyulursa ve tedaviye ne kadar erken aşamada başlarsa rahatsız kişinin iyileşme süreci o oranda hızlanacaktır. Bu nedenle bipolar bozukluğu olan kişilerin çevresi ve ailesine büyük yük düşmektedir. Hastayı ikna ederek doktora başvurması ve tedaviye başlaması ikna edilmelidir. Eğer bipolar bozukluğun kendiliğinden geçeceğini ve ortadan kalkacağını düşünüyorsanız ne yazık ki size kötü haberimiz olacak. Hasta kişi tedavi edilmediği sürece bipolar bozukluğa bağlı olarak ortaya çıkan ani ruh hali değişimleri gittikçe artacak ve ataklar şiddetlenecektir.

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı
Bipolar Bozukluğu Olan Kişilere Nasıl Davranılmalı

Bipolar bozukluğu tanısı koyulan hastanın ailesinin ve arkadaşlarının ona vereceği destek çok büyük bir önem taşımakta. Bipolar bozukluğa yakalanan kişiler arasında yapılan araştırmalar sonucunda hasta kişinin arkadaşlarından ve ailesinden destek görmesi bipolar bozukluğun ortadan kalkmasında büyük bir önem taşıdığı tespit edilmiştir.

Ayrıca çevresi ve ailesi tarafından sevgi gören hasta kişi, hastalığı süresince ortaya çıkan manik ve depresif atak dönemleri daha az görülürken şiddeti ise çok daha hafif olmaktadır. Bu nedenledir ki bipolar bozukluğu olan kişilerin ailesi ve çevresi kişinin hastalığını kabullenerek hastalık nedeniyle ortaya çıkan problemlerle savaşmalıdır.

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı konusunda size verebileceğimiz en büyük öneri onun depresyon döneminden çıkmasının veya manik döneme girmesinin kendi elinde olmadığını kabullenmeniz olacaktır. Özellikle onun davranışlarından dolayı onu sorumlu tutmama gibi bir davranış sergilememelisiniz. Ayrıca bipolar bozukluğu olan kişilere “Artık her şeye olumlu tarafından bakmalısın. Bardağın dolu tarafını da gör artık.” şeklinde cümleler kurmamalısınız. Mümkün olduğu sürece ona karşı normal bir bireymiş gibi ve bipolar bozukluk gibi bir hastalığı hiç bir zaman ortaya çıkmamış gibi davranmalısınız.

Bipolar bozukluğun en büyük nedeni strestir. Bu nedenle hasta kişiyi stresten uzak tutmak konusunda ailesine ve arkadaşlarına büyük sorumluluk düşüyor. Elinizden geldiği kadar onu stresten uzak tutmaya çalışın. Ayrıca ona karşı empati yapmaya çalışın. Özellikle onun yaşadığı duygu değişimlerini anlamak için biraz çaba gösterin. Bu hastalıktan mustarip olan kişilere özellikle dürüst ve açık davranın. Hasta diye bir şeyleri saklamaya veya ona yalan söylemeye çalışmayın. Onun hakkında hissettiğiniz endişelerinizden ona bahsedin.

Bipolar bozukluğu olan kişilere yardım etmek adına onun düzenli ve düzgün bir yaşama geçmesini sağlayabilirsiniz. Uyuma ve uyanma saatlerini belirleyerek, yemek saatlerini düzene bindirerek günlük programını yapmasını sağlayabilirsiniz.

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı sorunuza verilecek en büyük cevap ise; “ONU DİNLEMEYİ ÖĞRENİN” olacaktır. Unutmayın ki ruhsal hastalıkların patolojik hastalıklardan hiç bir farkı yoktur. Ruhsal hastalıklara yakalanmak hasta kişinin suçu değildir.

Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı konusunda sizlere elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalıştık. Bu konuda görüş ve düşüncelerinizi yorum kısmından bize iletebilirsiniz. Ayrıca Borderline Kişilik Bozukluğu yazımızı okumanızı öneririz.

7 Yorum

 1. bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı konusunda gerçekten çok haklısınız. Bir türlü onları dinleyerek ilerlemiyoruz. Onları hasta olduğu için birey olarak görmüyoruz bu çok önemli

 2. Bipolar bozukluğu olan kişilerin ailesinin sorumlulukları artıyor. Çevresi ve arkadaşlarına büyük yük düşüyor. Bipolar bozukluğu olan kişiler ile görüşürken herkes nasıl davranması gerektiğini bilmeli

 3. Bipolar bozukluğu olan kişi

  Bipolar bozukluğum var 3 yıl önce teşhis koyuldu. İlaç kullanıyorum tedavi alıyorum ilk döneme göre çok çok daha iyiyim. Ama bazen hala kötü dönemlerim olabiliyor. Bu dönemlerde üstüne birde ailem ve arkadaşlarım baskı yapıyor böyle olma diye. Ama elimde değil ve onlar öyle yapınca çok daha kötü oluyorum. Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı yazınızı tüm aileme ve arkadaşlarıma okutacağım. Teşekkür ederim bu güzel paylaşımınız için.

 4. Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı kesinlikle her kelimesine katılıyorum

 5. Psikolog Yeşim Yudum

  Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı konusunda çok güzel bir yazı yazmışsınız. Bir psikolog olarak yazınızı okudum ve çok beğendim. İnsanların nu hastalığa karşı bilinçlenmesini sağladığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Çünkü gelen hastalarda hastadan çok aileyi eğitmeyle ve aileye bunun patolojik bir hastalıktan farkı olmadığını anlatmakla daha çok uğraşıyorum. Umarım bu yazı bipolara karşı bir farkındalık yaratır

 6. Bipolar bozukluk ne yazık ki ülkemizde daha tam olarak bilinen bir rahatsızlık değil. Yurt dışında özellikle son zamanlarda psikolojik rahatsızlık tedavisi üzerinde duruluyor. Ülkemizde de umarım bu konuda ilerleme gösterilir. Çünkü ruh hastalıkları her geçen gün artmakta

 7. Bipolar bozukluğu olan kişilere nasıl davranılmalı konusunda muhteşem bşr yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir