Ana Sayfa / Güzellik / Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu Nasıl Yapılır?

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyonu Nasıl Yapılır?

Günümüzde kadın veya erkek herkesin vücudundaki kıllar ile başı derttedir. Kıllar sürekli büyüyebilen canlı bir yapıya sahiptir. Hijyen ve görsel açıdan bu kılların temizlenmesi gerekmektedir. Kıl yapısı ve miktarı kişiden kişiye değişebilmektedir. Birçok insan vücudundaki kıllardan kurtulmakta biraz zorlanabilmektedir. Haliyle bu durum da kıllardan kolay şekilde kurtulma arayışını başlatmıştır. Kıllardan kurtulmak için birçok yönteme başvurulmaktadır. Ağda, epilasyon, tüy dökücü kremler gibi yöntemleri sıralamak mümkündür. Bunlara ek olarak günümüzde her geçen gün hızla yayılan lazer epilasyon yöntemi bulunuyor.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, kıllardan şikâyet edilen bölgelere lazer ışınlarının uygulanmasıyla yapılan bir yöntemdir. Lazer ışıkları dalga şeklinde kıl köklerine kadar ulaşır ve zamanla o köklerin işlevini kaybetmesini sağlar. Bu şekilde de kıllardan uzun süreli kurtulmuş olunur. 12 yaşından itibaren her yaş grubuna uygulanabiliyor. Birbirini takip eden seanslar içeriyor. Bazı hormanal durumlar kaynaklı olmak suretiyle işlem yapılan bölgede nadir de olsa tekrar tüylenmeler yaşanabiliyor.  Lazer epilasyon yüz, koltuk altı, genital bölge, bacaklar, kollar ve bikini bölgesi gibi daha birçok bölgeye uygulanabiliyor.

Genital Bölge ve Bikini Bölgesi Arasındaki Fark

Bikini bölgesine yapılan lazer epilasyon konusuna değinmeden önce bu fark üzerinde durmak etkili olacaktır. Genital bölge ifadesi en düz ifadeyle iç çamaşırının içinde kalan bölgeyi kapsamaktadır. Bikini kelimesinden de anlayacağımız gibi bikiniler üçgen şekilli küçük çamaşırlardır. Bikinilerin minik üçken ile kapattığı bölge genital bölgedir. Bunun dışında kalan alt karın yani kasıklarımız ile iç bacak arasındaki görünen kısımlarda bikini bölgesini oluşturur.

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bikini bölgesine lazer epilasyonu yapılmadan önce bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle kadınlarda gebelik olup olmadığına bakılmalıdır.  Lazer epilasyon yaptıracak kişi en az 15-16 yaşlarında olmalı ki ergenlik dönemi iyice oturmuş olsun. Bu durum kıl gelişimi ve hormonal açıdan önemlidir. Lazer epilasyon en uygun zamanda yapılmalıdır. Kış ayları bu işlem için daha uygundur. Bikini bölgesinin son 1-1.5 ay süresince güneşten etkilenmemesi işlemden alınacak sonucu doğrudan etkileyecektir. Koyu renkli ve bronzlaşmış tenlerde işlem çok fazla etki göstermemektedir. En etkili sonucu almanın diğer bir yolu da lazer epilasyonun uzman kişilerce ve uygun ortamlarda yaptırılmasıdır.

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Yapılışı

Öncelikli yapılması gereken daha öncede üzerinde durulduğu gibi iyi bir uzman belirlemektir. Olumlu sonuçlar almanın yolu işlemi iyi bir uzmana yaptırmaktan geçer. Lazer epilasyona başlanmadan bir iki gün önce epilasyon yapılacak bikini bölgesi jilet ile tıraş edilmelidir. Bu işlem kıl köklerinin görünürlüğü için gereklidir. Kıl kökleri ne kadar görünürse lazer ışıkları o kadar etkili olacaktır. Lazer epilasyon işlemi sırasında sinek ısırığı tarzında hafif ağrılar hissedilebilmektedir. Bazı kişiler bikini bölgesinin hassas olması sebebiyle bu ağrıyı daha fazla hissedebilir. Bu durumda bölgesel uyuşturucu kremler kullanılarak işlem süreci kolaylaştırılır. Ortalama 10-15 dakika gibi bir sürede işlem tamamlanmaktadır. Kişisel faktörlere göre değişmekle birlikte 4-6 seans arasında bikini bölgesi lazer epilasyonu tamamen bitmiş olacaktır.

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlemin uygulandığı gün en çok dikkat edilmesi gereken şey eğer banyo yapılacaksa suyun çok sıcak olmamasına dikkat etmek olacaktır. Bir dahaki seansa kadar bölge güneş ışınlarına karşı korunmalıdır. Bikini bölgesindeki istenmeyen tüyler 10 gün içerisinde kendiliğinden dökülmeye başlayacaktır. Bu durumda kişi endişelenmemeli bunun normal olduğunu bilmelidir. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ve işlem sonrasında ufak çaplı şikâyetleriniz varsa bölgeyi rahatlatıcı kremler veya nemlendiriciler uygulamanız şikâyetinizi hafifletecektir. Bu şikayetler genellikle kızarıklı, hafif kabarmalar veya kaşıntılar şeklinde kendini gösteriyor. Bu durumda da yine kişi panik yapmamalı bu durumu da normal görmelidir. Şikâyetlerin süreci birkaç günü aşarsa uzmanını arayıp bilgi alabilir.

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Yaptırmanın Zararı Var Mıdır? 

Bu konuyu lazer epilasyon yaptırmak isteyen herkes mutlaka sormuştur. Lazer epilasyon hangi bölgeye yaptırılmış olunursa olunsun kanıtlanmış herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Epilasyon uzmanının ikaz ettiği hususlara dikkat edildiği takdirde problem yaşanmıyor. Bikini bölgesi özellikle kadınlar açısından ayrıca tereddütlere sebep olabiliyor. Lazer epilasyon uygulanacak bikini bölgesi üreme sisteminin olduğu bölgede yer alıyor. Haliyle yumurtalık veya rahim açısından bir problem olması açısından endişe duyuluyor. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre lazer ışık dalgaları o kadar derine yayılmıyor ve dolayısıyla bir problem teşkil etmiyor. Hamilelik döneminde lazer epilasyon uygulanmaması özellikle ilk üç aylık süreçte yaşanacak olumsuzlukların lazere mal edilmemesi açısından alınan bir tedbirdir aslında.  Lazer epilasyon uygulanmasının hemen ardından hafif kızarıklık, kaşıntı veya şişlik yaşanıyorsa bu cilt hassasiyetinden olabileceği için normal kabul edilir.

Bikini Bölgesine Lazer Epilasyon Yaptırmanın Faydaları

Bu kısımda sıralanacak faydalar aslında tüm vücut için geçerlidir. Bikini bölgesi üzerinden lazer epilasyonun faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Öncelikle istenmeyen tüylerden tamamen kurtulmak gibi bir yararı vardır. Tüyleri yok etmek genelde acılı işlemlerle olmaktadır. Bu acılarla baş etmek zorunda kalınmayacaktır. Lazer epilasyon batık veya kıl dönmesi gibi şikayetlerin de çözümü durumundadır. Tüylenme olan bölgeler artık daha temizdir. Psikolojik olarak da artık tüy derdi diye bir şey kalmamıştır ve kişinin kafası rahattır.

Lazer Epilasyon Neden Belirli Seanslar Halinde Yapılır?

Kıllar deri altından vücut yüzeyine çıkana kadar bazı evrelerden geçmektedir. Bu sebeple tek seansta imha etmek mümkün olmamaktır. Bir kıl yüzeye çıkarken köklerde yeni kıllar gelişebilmektedir. Kökleri en iyi şekilde etkisiz hale getirmek için de bölgesine göre değişen aralıkta seanslar yapılmaktadır. Bikini bölgesi için bu aralık en fazla 6 seanstan oluşmaktadır. Bu da ortalama 3 ayı kapsayan bir zaman dilimine denk gelmektedir. İşlem ilk yapıldıktan 15 gün sonra kontrol atışları yapılır. Ortalama her ay iki kez atış işlemi gerçekleşir.

Lazer Epilasyon Yapılırken Ten Rengi Neden Önemlidir?

Lazer ışıkları açık tendeki kalın yapıdaki kılları daha iyi görür ve kök tespitini daha iyi yapmış olur. Koyu ten rengine sahip kişilerde ve güneşlenme sonucu bronzlaşan tenlerde alınacak olumlu sonuç olasılığı açık tenlilere göre daha düşüktür. Bu yüzden ekstra seanslar gerekebilmektedir. Kişilerden işlem öncesi ve süresince güneşten uzak kalmalarının istenmesi de bundan kaynaklıdır.  Koyu tenlerde nadiren de olsa lekelenmeler görülme ihtimali vardır.

Bikini Bölgesi Lazer Epilasyon İçin Ne Kadar Para Ödenir?

Bu fiyat, işlemin kime ve nerede yaptırıldığına göre değişecektir. Genel vücut mu yoksa bölgesel mi işlem uygulandığı da diğer belirleyici unsurlar arasındadır. Kişinin kaç seans alacağı da önemli bir noktadır. İlk seans başladığında ilk ödeme yapılır ve 15 gün sonra kontrole gidilir. Kontrol sırasında yeni atışlar yapılır fakat ekstra ücret ödenmez. Ücret tarifesi aylık seans olarak belirlenir. Sadece bikini bölgesi yapılacaksa çok fazla maliyetli olmayacaktır.Yine de sıraladığımız hususlar fiyat tarifesini etkileyeceğinden burada net bir fiyat vermek sağlıklı olmayacaktır.

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir