Ana Sayfa / Sağlık / Bepanthen

Bepanthen

Bepanthen krem, günümüzde eczanelerde beponthel krem olarak satılmaktadır. Dünyaca ünlü ilaç firması olan Bayer tarafından üretilen bu ilaç uzun yıllar boyunca Türkiye’de bepanthen krem ve bepanthen merhem olarak halka satıldı. Fakat geçtiğimiz yıllar içerisinde firma ilacın ismini değiştirerek bepanthol krem adını vermiştir.

Ülkemizde çok sık kullanılan ve neredeyse her evde bulunup her durum için kullanılan bu krem özellikle annelerin çocukları için en çok kullandığı kremdir. Güzel kokusu, cildi nemlendirici özelliği ve daha birçok faydası bulunan bepanthen krem hakkında tüm merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabileceksiniz.

Bepanthen Nedir

Açık yara, tahriş, pişik, yanık yarası ve daha birçok rahatsızlık için kullanılabilen bir cilt bakım kremidir. Kremin etken maddeleri ise “Dekspanthenol ve Klorheksidin“. Dekspanthenol kısaca B5 vitaminin öncü maddesidir. Dekspanthenol cilde temas ettiği anda B5 vitaminine dönüşür. B5 vitamini ise cildin gençleşmesini, yenilenmesini sağlar ayrıca cilt üzerinde adeta bir koruyucu kalkan oluşturur. Kremin diğer etken maddesi Klorheksidin ise antiseptik özelliği olan bir maddedir. Bakterileri öldürücü etkisi olan bu madde yaraların enfeksiyon kapmasını önler.

Bepanthen Ne İşe Yarar

Bepanthen krem kesinlikle herkesin en az 1 kere kullandığı bir kremdir. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde annelerin yaralara, pişiklere, yanıklara sürdüğü tek kremdir. Fiziki travmalara bağlı ciltte oluşan sıyrıklar, kesikler, açık yaralar ve sıcaktan oluşan isilikler konusunda annelerin en büyük yardımcısı bu kremdir. Ayrıca emzirme döneminde meme uçlarının çatlamasına iyi geldiği için anneler tarafından da kullanılır. Ameliyat yaraları içinde yine en çok kullanılan kremlerin başında gelmektedir.

Eczaneler üzerinden satıldığı için halk tarafından ilaç olarak görülse de aslında insanlar için yara bandı gibidir. Ciddi herhangi bir yan etkisi olmadığı için her evin ecza dolabında kesinlikle bir kutu yer almaktadır. Deri hücrelerini yenileyen ve onaran etkisine cildi nemlendiren etkisi eklenince zaten herkesin aradığı bir krem haline geliyor. Vücut üzerinde yüz ve cinsel organlar gibi en hassas bölgelerde bile güvenle kullanılan bu krem en iyi cilt bakım kremlerinden bile kat kat daha iyidir.

Bepanthen Krem Ne İçin Kullanılır

Krem aslında hemen hemen her şeye çok iyi gelmektedir. Hücre yenilenmesini arttırması nedeniyle sadece cilt bakımı için bile kullanılabilir. Fakat asıl kullanım nedenleri aşağıdaki gibidir.

1. Yara

Kesikler, sıyrıklar, yatak yaraları, ameliyat nedenli yaralar gibi açık yaralarda, yaranın enfeksiyon kapmaması adına kullanılır. İçerisindeki Klorheksidin etken maddesi bakteri öldürücü etkiye sahiptir. Bu nedenle açık yaralarda antiseptik etkisi görür. Ayrıca deri hücrelerinin bölünmesini arttırarak yaranın iyileşme sürecini gözle görülür hızlandırır.

2. Meme Bakımı

Yeni annelerin emzirme döneminde, emzirmeye bağlı olarak göğüs uçları çatlar. Krem ise bu çatlakların oluşmasını önlediği gibi oluşan çatlaklarında iz kalmadan hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Annelerin kullanımda dikkat etmesi gerekir. Emzirmeyi tamamladıktan sonra kremi sürmeleri gerekiyor. Emzirecekleri zaman ise göğüslerini iyice yıkamalılar. Yeni doğanın bu krem ile direkt ağızdan teması sağlıklarını olumsuz etkileyebilir.

3. Yanık

Cildi nemlendirici özelliği sayesinde yanıklara karşı birebirdir. Güneş yanıklarında başta olmak üzere 2. ve 3. derece yanıklarda da iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerisindeki etken maddelere bağlı olarak yanıkların enfeksiyon kapmasını önler.

4. Egzama Ve Mantar

Krem ayrıca egzama ve mantar gibi deri rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Özellikle egzamada derinin kendini daha hızlı toparlamasını sağlar. Mantar problemlerinde ise içeriğindeki antiseptik maddeler sayesinde mantarları ve bakterileri öldürür. Egzama tedavisinde ayrıca Dermovate kremde etkilidir.

Bepanthen Krem Faydaları

Bepanthen krem faydaları saymakla bitmez. Doğal içeriği sayesinde ise yaygın ve ciddi yan etkileri yoktur. Türk Pediatri Derneği tarafından içeriği onaylanmıştır. Kremin içeriğindeki etken maddelerden olan “ProVitamin B5 ve Lanoli” cildin bakımını sağlamaktadır. Doğal ve bitkisel kaynaklı bir krem olan Bepanthen kremin faydaları ise aşağıdaki gibidir.

 • Cildi nemlendirir. Cildin nem oranını dengeler.
 • Dökülen ve çatlayan kuru cildi düzenler. Cildin kaybettiği nem oranını tekrar kazandırarak cildinizi yumuşatır.
 • Deri hücrelerinin bölünmesini destekleyerek cildin yenilenmesini arttırır.
 • Cildinizin üzerinde bir koruma bariyeri oluşturur. Cildin sağlıklı kalmasını sağlar.
 • İçeriğindeki etken maddelerden biri olan Lanoli, cildin nefes almasını sağlar.
 • Özellikle bebeklerde sık görülen pişik problemini ortadan kaldırmakta etkilidir.
 • Yanık yaralarının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Ayrıca nemlendirici özelliği sayesinde yanık bölgenin acısını azaltır.
 • Küçük kesikler, sıyrıklar gibi açık yaralarda kullanılabilir. Açık yaranın kapanma sürecini hızlandırır.
 • Emzirme döneminde ortaya çıkan meme çatlaklarının iz kalmadan geçmesini sağlar.
 • Yaz aylarında özellikle tatil döneminde görülen güneş yanıklarının tedavisinde ve yanığın ağrısının azaltılmasında kullanılır.
 • Soğuğa bağlı olarak ortaya çıkan dudak çatlaklarını nemlendirici özelliği sayesinde tedavi eder.
 • Cildin yağ dengesini sağlar. Cildi yağlı olan kişiler de kuru olan kişilerde kremi gönül rahatlığı ile kullanabilir.
 • Yatağa uzun süre bağlı kalınan durumlarda oluşan bası yaraları içinde kullanılabilir.
 • Ergenlik döneminde ortaya çıkan ergenlik sivilcelerinin tedavisinde kullanılmaktadır.

Bepanthen Krem Çeşitleri

1. Bepanthen Krem

Özellikle yağlı ciltler için kullanılan kremdir. Tahriş, yanık, yara gibi durumlarda ağırlıklı olarak kullanılır. Tahriş bölgelerinin kızarıklığını ortadan kaldırırken yanık ve yaralarda ise ağrı kesici özelliği vardır. Ayrıca cilt yenilenmesini arttırır ve cildi onarıcı özelliği vardır.

2. Bepanthen Plus Krem

Yağlı ciltlerden ziyade ağırlıklı olarak normal, kuru ve karma cilt tiplerinin kullanımı içindir. Plus olarak isimlendirilmesi ise düz Bepanthen Kreme oranla içeriğinin çok daha zenginleştirilmiş olmasındandır. Özellikle yeni yaralara uygulandığı zaman iyileşme süresinin kısaldığını fark edersiniz. Yine cildi onarıcı ve yenileyici etkisi vardır.

3. Bepanthen Merhem

Merhem formu krem formuna göre biraz daha yağlıdır. Merhemi kullandığınız zaman ilk olarak az miktarda sarı bir sıvı çıkar. Bu sıvı yağdır. Yağlı olması nedeniyle cildi daha iyi besler. Ağırlıklı olarak bebeklerin kullanımı içindir. Bebeklerde ve çocuklarda olan yara, yanık ve pişik gibi durumlarda kullanılır. Tüm vücuda uygulamak yerine sadece hasarlı bölgeye uygulanmalıdır.

Bepanthen Krem Nasıl Kullanılır

Bepanthen krem kullanımı ise basittir. Cildinizi sabun ve su yardımı ile iyice temizledikten sonra rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat tam olarak Bepanthen krem nasıl kullanılır derseniz kısaca şöyle açıklayabiliriz.

 • Cildinizi iyice temizleyin.
 • Cildi temizleme işlemini bitirdikten sonra tonik ile günlük cilt bakımınızı yapın. Akşam uyumadan önce yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü gündüzleri makyaj yapmanızı geciktirebilir. Kozmetik bir üründen ziyade bir ilaç olmasından dolayı emilimi kozmetik ürünlere göre çok daha yavaş olmakta. Kremi uyguladıktan sonra yarım saat kadar makyaj yapmak için beklemelisiniz.
 • Kremi parmağınıza veya elinize sıkın. Yaklaşık olarak bir nohut tanesi kadar sıkmanız yeterli. Bu miktar tüm yüzünüze yetecektir.
 • Sonrasında cildinize ince bir tabaka olacak şeklinde ovalayarak ve masaj yaparak kremi iyice yedirin.
 • Göz çevresinde kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Fakat yine de gözünüze girmemesine dikkat edin.

Düzenli kullanımda ve cildiniz için uygun formunu seçtiğiniz takdir de yıllar öncesinden kalan sivilce lekelerini bile ortadan kaldırmaktadır. Yine düzenli kullanımda güneş lekeleri başta olmak üzere diğer lekeleri de büyük ölçüde yok ediyor.

Kış aylarında soğuğa bağlı olarak oluşan dudak çatlaması hem acı verir hemde estetik olarak kötü bir görüntü oluşturur. Eğer uyumadan önce dudaklarınızda kullanırsanız sabah uyandığınızda dudaklarınızın daha nemli daha güzel olduğunu ve çatlakların yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca ellerde, topuklarda, diz ve dirseklerde yine kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan çatlakların tedavisinde de kullanılabilir. Nemlendirici özelliği sayesinde kuruluk nedeniyle oluşan problemleri kolaylıkla yok edebiliyor. Yine bepanthen kullanarak cildinizin yenilenmesini arttırabilir ve genç görünümlü bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca sadece cilt için değil saçlar içinde kullanılabilir. Kısaca vücudunuzun her bölgesine iyi gelen bir kremdir.

Bepanthen Krem Yan Etkileri

Bepanthen tüylenme şikayeti sık olarak yapılsa da bilinenin aksine tüylenmeye neden olmaz. Sadece vücutta var olan ince tüylerin köklerini beslediğinden dolayı tüylerin uzamasına ve kalınlaşmasına neden olabilir. Fakat bu yan etki herkes de görülmez. Oldukça nadir olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bepanthen yan etkileri ile çok nadirde olsa aşağıdaki liste görülebilir. Bu durumları yaşamanız durumunda kremin kullanımını bırakmalı ve bir doktordan yardım almalısınız.

 • Nefes darlığı, nefes almada zorluk.
 • Yüz bölgesinde veya kremin uygulandığı bir noktada şişlik
 • Kremin uygulandığı bölgede tahriş
 • Kremin uygulandığı bölgede su kabarcıkları
 • Kremin uygulandığı bölgede döküntü ve kaşıntı
 • Kremin uygulandığı bölgede kızarıklık ve kabarma

Bepanthen Krem Ne Zaman Kullanılmamalıdır

Bepanthen merhem ve Bepanthen krem bazı durumlarda kullanılmamalıdır. Ne kadar yan etkisi çok nadir olsa da özellikle aşağıdaki listemizde yer alan hassas dönemlerde ve yerlerde kremin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

 • Gebelik dönemi boyunca kremin kullanılmaması gerekmektedir.
 • Kremin uygulama bölgesi kesinlikle ve kesinlikle uygulamadan önce iyice temizlenmeli ve bol su ile durulanmalıdır.
 • Emzirme döneminde kullanırken kesinlikle bebeği emzirdikten sonra kullanmalısınız. Ayrıca tekrar emzirmeden önce bol suyla yıkamalısınız.
 • Göz çevresi ve ağız çevresine uygulanabilir. Fakat bu bölgelere uygulanırken göze ve ağza kremin girmemesi konusunda dikkatli olmalısınız.

Bepanthen Krem Fiyat

Bepanthen krem fiyat olarak çok uygun bir kremdir. Özellikle fiyatına göre faydalarını kıyaslarsak tam bir fiyat performans kremi diyebiliriz. Eczanelerden reçete ile veya reçetesiz olarak temin edebilirsiniz. Fiyatları ise ne yazık ki eczaneden eczaneye büyük değişiklik gösterebilmektedir. Fakat genellikle Bepanthen krem fiyat aralığı 15 ile 30 TL arasındadır.

Bepanthen krem ve Bepanthen merhem hakkında elimizden geldiği kadar sizlere bilgi vermeye çalıştık. Yine de aklınıza takılan ve merak ettiğiniz yerleri yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bu yazılarımız ilginizi çekebilir:

 • Dermovate Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri
 • Arnica Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

3 Yorum

 1. Bepanthen krem faydaları çok iyi her şeye iyi geliyor nerdeyse

 2. Bepanthen kesinlikle her derde deva bir krem

 3. Bepanthen kesinlikle muhteşem bir krem. Herkesin çantasına olması lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir