Ana Sayfa / Sağlık / Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak tabanı ağrısı, birçok insanı rahatsız etmektedir. Ayak tabanından başlayarak ortaya çıkan şiddetli ağrılar veya sızlama şeklinde ağrılar birçok insanı gerçekten bıktırmaktadır. Ayak tabanı ağrıları yüzünden insan ayağının hassas dengesi de ne yazık ki bozulabiliyor.

İnsan ayakta olduğu zaman vücut ağırlığı iki ayağına eşit şekilde dağılmaktadır. Bu dağılımda ise vücudun asıl yükü ilk olarak ayak topuğu üstlenmekte. İkinci olarak ise ayaktaki tarak kemiğine binmektedir. Taraklı ayak nedir yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İnsan ayağında zeminle teması sağlayan üç ana nokta bulunmaktadır. Bu iç ana nokta ayakta dengeli bir şekilde durmamızı kolaylaştırmaktadır. Baş parmak üzerinde yer alan kalın kemik, ayağımız yere temas ettiği zaman kendisini ileri itme görevini yerine getirir. Ayak serçe parmağının kısalığı ise meta tarsal kemiklerin kısalığından kaynaklanmaktır. Bu şekildeki anatomik yapı vücudu ileri doğru itebilmek kısacası yürüyebilmek için gereklidir. İnsan ayağının zemin ile temas ettiği diğer nokta ise topuk kemiğidir. İnsan topuk kemiği de çok hassas bir dengede bulunmaktadır. Ayaklarımız tam şekilde yere bastığında topuk kemiği vücut ağırlığının tam üç katı kadar bir ağırlığa karşı koyabilecek bir güce sahip olmaktadır. Ayak tabanı ağrısı ise kişinin ayak sağlığına ve fizyolojik duruşuna dikkat etmediği zaman veya bazı patolojik hastalıkların sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak tabanı, ayak parmaklarının başlangıç noktasından başlayarak ayağın topuk kısmına kadar olan bölümüne denilmektedir. Dünya üzerinde ve ülkemizde birçok insanı etkileyen ayak tabanı ağrısı da ayağın bu anatomik yapısı ile ilişkilidir. Ayağımız kas, eklem, kemik ve tendon gibi birçok farklı kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar üzerinde herhangi bir iltihaplanma, zorlanma, yaralanma, burkulma ayak tabanı ağrısı ile sonuçlanabilir. Ayak tabanında meydana gelen ağrılar genellikle ciddi ayak tabanı ağrısı ve hafif ayak tabanı ağrısı olarak  2 farklı şekilde meydana gelebilir.

Hafif Ayak Tabanı Ağrısı

Hafif ayak tabanı ağrısı kategorisinde yer alan ağrılar aslında çok basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan ağrılardır. Nadir de olsa ciddi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir fakat genellikle basit nedenlere bağlıdır. Uzun yürüyüşler yapma, uzun süre ayakta kalma, ayak tabanında nasır çıkması ve kişinin düz taban olması ayak taban ağrısı ve zonklamaya yol açabilir.

İlerleyen yaşa bağlı olarak veya ayaktaki duruş bozukluğuna bağlı olarak da ayakta sızlama görülebilir.

Ciddi Ayak Tabanı Ağrısı

Ciddi ayak tabanı ağrısı kategorisinde yer alan ağrılarda en önemli nokta bir tendon olan “plantar fascia”dır. Plantar Fascia adındaki bu tendonun zorlanması, yıpranması gibi durumlarda ayak tabanında ciddi ağrılar meydana gelebilir. Yine ayak tabanında bulunan metatars kemiklerinin zorlanması ile de bu ciddi ağrılar gözlemlenebilir. Özellikle yanlış ve dar ayakkabı seçiminde meydana gelen ağrılar metatars kaynaklı ağrılardır.

Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri

ayak-tabani-agrisi-nedenleri
Ayak Tabanı Ağrısı Nedenleri

Ayak tabanı ağrısı nedenleri saymakla bitmez. Fakat genel şartlarda 4 ana nedene indirgeyebiliriz.

Plantar Fasiit

Plantar Fasiit, ayak ayası adı verilen ayak tabanında bulunan ve fasya olarak adlandırılan kalın bir bağ dokusudur. Bu fasya insanın ayak parmak kemikleri ile ayak topuk kemiğini birbirine bağlamakla görevlidir. Bu bağ dokunun zedelenmesi özellikle sabahları şiddetli ağrılara yol açmaktadır. Özellikle sabah atılan ilk birkaç adımda çok ciddi ağrılar yapar. Sonrasında gün içinde gittikçe ağrısı azalır. Fakat aşağıdaki özellikleri gösteren kişilerde bu rahatsızlığın devam etmesi ve kronikleşmesi mümkündür.

 • Gün içerisinde çok uzun süre boyunca ayakta duran kişilerde
 • Obezitelerde
 • Ayağına tam oturmayan ve ayağına göre büyük numaralı ayakkabı giyenlerde
 • Sert zemin üzerinde yalın ayak veya sağlıksız ayakkabılar ile gezen kişilerde
 • Yüksek bir yerden düşme veya ayak burkulması gibi ayak travması yaşayan kişilerde

bu rahatsızlık uzun süre boyunca devam edebilir. Plantar Fasiit, topuk dikeni ile sık sık karıştırılmaktadır. Tedavisi ve tedbirleri için ayrımını iyi yapmak önemlidir.

Topuk Dikeni

Topuk dikeni rahatsızlığı halk arasında sanılanın aksine bir kemik problemi değil bir kas problemidir. Ayak tabanında yer alan bir kasın tendon ile birleşme noktasında meydana gelen bir kısalık sonucunda topuk dikeni rahatsızlığı ortaya çıkar. Topuk dikeni rahatsızlığı nedenleri:

 • Düz taban gibi genetik faktörler
 • Obezite
 • Yürüme ve fizyolojik duruş bozuklukları
 • Romatizmal hastalıklar

Plantar fasiit rahatsızlığı gibi topuk dikeni rahatsızlığı da sabah uyanıldığında ilk atılan birkaç adımda ağrıya sebep olur. Özellikle yırtılma, kopma ve batma hissine benzer bir ağrı vardır. Bu ağrı biraz daha ayağın ucuna doğru hissedilmektedir.

Metatarsalji

Metatarsalji ayak tabanı ağrısı daha çok ayak tabanının ayak parmaklarına yakın olan kısmında hissedilmektedir. Özellikle ayaktaki orta üç parmağın ayak tabanına bağlandığı noktada ağrısı hissedilir. Metatarsalji ağrısı yanma ve hissizlik olarak kendini göstermektedir. Metatarsalji ağrısının nedenleri ise:

 • Bol gelen ayakkabı kullanımı.
 • Yüksek topuklu ayakkabı kullanımı.
 • Düz tabanlı olmak.
 • İlerlemiş yaş.
 • Obezite.
 • Ayak kemiklerinde meydana gelen stres kırıkları.
 • Ayak üzerinde çok baskıya neden olan spor yapmak.

Morton Nörinoma

Ayak tabanında ağrı nedeni olarak gösterilen rahatsızlıklar arasında en fazla görüleni morton nörinoma adı verilen bu hastalıktır. Morton nörinoma kaynaklı oluşan ayak tabanı ağrısı sürekli olarak ayağın tarak kemiği kısmında hissedilir.

Morton nörinoma aslında sinirin iyi huylu tümörü olarak geçse de gerçek anlamda bir tümör değildir. Ayak parmaklarını kontrol etmemize yarayan digital sinirlerin etrafında yer alan dokunun çoğalması ve kalınlaşması ile ortaya çıkmaktadır. Morton nöroması genellikle ayağın üçüncü ve dördüncü parmağında ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda ise erkeklere oranla on kat daha fazla gözlemlenmektedir. Kadınlarda fazla görülmesinin nedeni yüksek topuklu ayakkabı kullanımı ve ayağın ön tarafı dar olan ayakkabı kullanımının fazla olmasıdır.Peki morton nöroması belirtileri nedir?

Morton nöroması kendisini ayak tabanından ayak parmaklarına kadar yakıcı bir ağrı ile kendini göstermektedir. Günlük yaşantıda ve ayakkabı giyildiği zaman ayak tabanındaki bu yakıcı ağrı gittikçe artar. Geceleri ise ağrı ortadan kalkar. Ağrının gece devam etmesi çok nadir gözlemlenir. Aynı zamanda morton nöroması, ayak parmakları üzerinde uyuşma etkilerine neden olabilir. Yüksek topuklu ve ön tarafı dar olan ayakkabılar ayak tabanı ağrısının artmasına neden olabilir.

Ayak Tabanı Ağrısına Yol Açan Diğer Nedenler

 • Bunyon adı verilen ayak baş parmağının yanından kemik çıkması. Kısaca taraklı ayak.
 • Çekiç parmak.
 • Kemik kırığı ve çatlağı.
 • Eklemlerde kireçlenme
 • Gut hastalığı. (Eklemlerin şişmesine ve ağrımasına sebebiyet verir.)

Ayak Tabanı Ağrısı Tedavisi

ayak-tabani-agrisi-tedavisi
Ayak Tabanı Ağrısı Tedavisi

Ayak tabanı ağrısı nedenleri kısmında bahsettiğimiz gibi bu ağrıların en büyük nedeni mekanik etkilerdir. Bu nedenle ağrıların çok büyük bir kısmı alınabilecek bazı basit fiziksel tedbirler ile ortadan kalkacak ve önlenecektir.

 • Ayağınızı tam olarak saran fakat ayağınızı sıkmayan ortopedik ayakkabılar tercih edin.
 • Topuk boyunu abartmayın. Ayakkabının ön tarafının ayağınızı sıkmadığından emin olun.
 • Gün içerisinde bir kaç defa ayak tabanınızda ağrımakta olan bölgeye soğuk uygulama yapmayı ihmal etmeyin.
 • Ağrı olan bölgeye masaj yapın.
 • Ayak tabanınızdaki kaslara egzersizler yapın. Ayak kaslarınıza açma germe egzersizleri yaptırın.

Bu tarz tedbirler plantar fasiit, metatarsalji ve topuk dikeni gibi rahatsızlıklarını ortadan kaldıracaktır. Fakat daha büyük ve ciddi rahatsızlıklarda cerrahi müdahale şart olabilir. Morton Nörinoma için ise çok farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Morton Nöroma Tedavisi

Morton nöroması tedavisi için ilk olarak tabanı özel olan ayakkabılar kullanılmalı. Bu ayakkabılar sayesinde parmaklarınızın arasındaki açıklık yakalanarak sinir üzerine olan baskının azalması sağlanır. Eğer bu yöntemle basit bir şekilde ağrı ortadan kaldırılamazsa kortikosteroidler kullanılarak bölgedeki şişme ve ödem azaltılır. Sonrasında da alkol enjeksiyonu ile bölgede bulunan sinir yakılarak ayak tabanı ağrısı tamamen ortadan kaldırılır. Eğer bu yöntemde etki etmezse cerrahi müdahale ile sinirin 3 santimlik kadarı çıkarılır.

5 Yorum

 1. Ayak tabanı ağrısı ne lanet bir şey ya sabah kalkınca yürüyemiyoeum

 2. Ayak tabanı ağrısı nasıl geçer illa doktor a mi gitmem gerek

 3. Ayak tabanı ağrısı nedenleri arasında yer alan topuk dikeninden süpheleniyordum. Yatarken ayağımın altına bir sürü iğne batıyor gibi oluyor nedeni nedir acaba

 4. Ayak tabanı ağrısı bir türkü geçmiyor. Hangi bölüme gidecem hangi bölüm bakar buna

 5. Ayak tabanı ağrısı çok ciddi hastalıkların belirtisi olabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir