Ana Sayfa / Sağlık / Ayak Burkulması Kaç Gün Sürer?

Ayak Burkulması Kaç Gün Sürer?

Ayak burkulması kaç gün sürer yazımızda sizlere “ayak bileği burkulması ne zaman geçer, ayak burkulması ne kadar sürede iyileşir, ayak bileği burkulmasında iyileşme süreci” gibi konulara değineceğiz.

Ayak Burkulması Kaç Gün Sürer?

Ayak bileği, bacak ve ayağı birbirine bağlayan ekleme verilen addır. Ayak burkulması adı verilen travmada tam olarak ayak bileği ekleminde ortaya çıkmaktadır. Yine bu eklemde ortaya çıkan burkulmalar, en sık görülen eklem travmaları arasında yer almaktadır. Her insan yaşamı boyunca ayak bileği burkulmasına en az birkaç defa maruz kalmaktadır. Küçük ve zayıf burkulmalar genelde hızlı bir şekilde iyileşir. Kısacası ayak burkulması kaç gün sürer derseniz eğer durum ciddi değil ise 1 veya 2 gün içerisinde ayak burkulması iyileşir ve kişi rahatlıkla ayağının üstüne basabilir.

Fakat burkulma hafif değilde ciddi bir burkulma ise iyileşme süreci bu kadar hızlı olmaz. Çünkü şiddetli burkulma anında ayak bileği iç kısıma doğru döner. Bu duruma bağlı olarak ayak bileğinin dış tarafında yer alan bağlar yaralanır ve zarar görür. Şiddetli burkulma sonrasında ayak bileğinden ayak tabanına ve hatta ayak topuğuna kadar uzanan morluklar ve şişlikler ortaya çıkar. Bu gibi şiddetli burkulma sonucunda iyileşme süreci haftalar sürmektedir. Kısacası ayak burkulması kaç gün sürer sorunuzun cevabı tamamen burkulmanın şiddetine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Ayak Bileği Burkulması Anında Uygulanacak Tedaviler

Ayağı burkulan kişi yapılması gereken ilk tedavileri evde rahatlıkla kendi kendine uygulayabilir. Uygulanacak olan ayak burkulması tedavisi ilk olarak ağrıyı ortadan kaldırmayı hedefler. Ağrıyı dindirmenin yanında bölgede oluşan ödem ve şişliği dindirmek de gereklidir. Çünkü ödem ve şişliğin temizlenmesi bölgedeki ağrıyı büyük oranda azaltır. Bu nedenle burkulan eklemin üzerine buz koyarak soğuk tedavisi yapılabilir. Buz çok kalın olmayan bir havluya veya beze sarılarak 20 dakika boyunca burkulan bileğe uygulanmalıdır. Bu uygulama süresince istirahat etmek ve ayak burkulması yaşanan gün içerisinde ayağınızın üstüne fazla basmamak iyileşme süreci için faydalı olacaktır.

Ayak bileğinin aşırı sıkmamaya özen göstererek, elastik yapılardaki bandajlar ile sarılması ve 1, 2 gün kadar ayağı vücuda göre yüksekte tutmak şişliği ve ödemi büyük oranda ortadan kaldıracaktır. Bu ayak burkulması iyileşme süreci içerisinde ağrı kesiciler kullanılarak ağrı hafifletilebilir.

Ayak Burkulması İyileşme Süreci

Ayak burkulmasını takip eden iki hafta içerisinde genelde burkulmaya bağlı ortaya çıkan şikayetlerde azalma gözlemlenir. Eğer ayak burkulmasına bağlı ortaya çıkan şikayetleriniz 2 haftadan uzun sürerse bir ortopedi uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Ayak burkulması sonrasında ayak bileğinizde kısıtlama ve güç kaybı oluşmaması adına hareketlere başlamak büyük önem taşır. Bu süreç içerisinde fizik tedavi yardımı alabilirsiniz. Ayak burkulmaları yüzde seksen oranında iyileşme göstermektedir. Şiddetli burkulmalarda ortaya çıkan bağ etkileri 4 ile 6 hafta arasında tamamen iyileşmektedir. Fakat ayak bileği burkulması iyileşme süreci tamamlanmadan zor hareketler yaparsanız ilerleyen dönemlerde yeni burkulmalar için zemin hazırlamış olursunuz.

Sürekli ve tekrarlayıcı olarak ortaya çıkan burkulmalar, ayak bileğinizdeki kasların zayıflamasına ve kas dengenizin bozulmasına sebebiyet verecektir. Bu tür tekrarlayıcı burkulmalar bir süre sonra kronik ağrılar oluşturur. Yaşanan burkulma sonrasında iki ay boyunca devam eden şikayetler gözlemlenirse kıkırdak hasarı, yumuşak doku hasarı gibi durumların varlığı sorgulanacağı için kesinlikle doktora görünmelidir.


17 Yorum

 1. Ayak burkulması ne zaman geçer yazınız çok faydalı bilgiler içermektedir. Ayağımın burkulması 2 günde geçti başta çok panik yapmıştım.

 2. Ayak burkulması kaç gün sürer yazınız için çok teşekkür ederim

 3. Ayak burkulması kaç gün sürer benim ki 1 buçuk ay sürmüştü 😀 o zmanlar hiç bakmamıştım tedavisine burada gayet yararlı bilgiler var uygulasam kesinlikle daha kısa sürede atlatırdım 😀

 4. Ayak burkulması ne zaman geçer konusunda bilgi verici bir yazı olmuş. İki günde geçtiğini bilmiyordum

 5. İsimsiz lütfen

  Ayak burkulması kaç günde iyileşir öprenmiş olduk sağolun

 6. Yazınız Gerçekten yararlı bilgiler içeriyor.biraz da bünye işi sanırsam.Bir askeri personel olarak arazide birgünde defalarca sivri kayaların üzerinde yürümeye çalışırken çok kez ayk burkulma olayını yaşayanlardanız.bizde kural bellidir KIRILMADIĞI SÜRECE SORUN YOK 🙂

 7. Ayak burkulması kaç gün sürer bence en az 1 hafta falan vardır. Küçük burkulmalardan bahsetmiyorım. Tam olarak yan baktığımız zaman oluşan burkulmadan bahsediyprum

 8. ayak burkulmanın sebeblerini gerçekten bende bilmek isterim. Bazen ayak burkulması gerçekten içler acısı ve acı çekerek işe gitmekteyiz. bunun dermanı nedir nasıl düzelir diye çok merak ettim.

 9. Ayak burkulması ne kadar sürer bir haftadır bekliyorum iyileşmedi. Acaba sizin ayak burkulması kaç gün sürer yazımızda geçen ciddi burkulma mı oldu

 10. Ayak burkulması kaç gün sürer konusunda paylaşımınız için sağol

 11. Ayak burkulması ne kadar sürer ne zaman iyileşir lütfen yardım edin kaç gündür çok ağrıyo

 12. Ayak burkulması ne kadar sürer bahadır var acaba ağrı mı var

 13. Çok feci bir ağrı oluyor ya merdivenden inerken herkesin 1 defa olsun burkulmustur çok feci ağrı oluyor canından can gidiyor resmen hocam ya . Ayak burkulmasi kaç gün sürer yazınız için çok teşekkür ederim

 14. Ayak bileği burkulması ne zaman geçer geçmedi bir türlü illa doktora mı gitmek lazım

 15. Ayak burkulması kaç günde geçer

 16. Ayak burkulması normalde 1 saatte falan geçiyordu ama son burkulmam 2 gündür devam ediyor doktora gidecek yarın

 17. Ayak burkulması ne zaman geçer öğrendim sağolun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir