Ana Sayfa / Sağlık / Aşı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Aşı Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Vücudumuza zararlı bir virüs veya mikrop girdiği durumda vücudumuz kendini virüsten koruyacak savunmaya sahip değilse bu virüslerden hemen etkilenir ve kısa sürede vücutta hastalık oluşur.

Vücudu mikrop gibi dış etkilerden koruyan, virüslerin hastalık yaratma etkilerini yok eden, herhangi bir virüs bulaşması durumunda vücudu korumaya geçiren biyolojik maddelere aşı adı verilmektedir.

Aşı Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Hastalık oluştuktan sonra yaptırılan aşının kişiye hiçbir faydası yoktur. Çünkü aşının hastalığı iyileştirici değil; hastalığı önleyici bir etkisi vardır.  Zararlı mikroorganizmalar aşı yapılmış bir vücuda girdiğinde, vücut aşının etkisi ile hemen antikor adı verilen etken maddeyi vücutta salgılar ve  kısa sürede hastalığa dönüştürmeden vücuttan zararlı organizmaları atar.

Yetişkinler genelde iltihaplara karşı kullanılan antibiyotiklerin aşı yerine de kullanılabileceğini  düşünse de bu yanlış bir kanıdır. Antibiyotik bir ilaçtır ve hastalıktan sonra kullanılmaya başlanır. Aşı ise; hastalıktan önce tedbir amaçlı yaptırılır.

Aşının tedavi edici bir özelliği bulunmamaktadır. Aşı sadece vücudu korur. Aşıların vücutta ne kadar etkin olarak kalacağı aşıdan aşıya farklılık gösterir. Bir tür aşı belirli zaman aralığı ile yaptırılırken, ömür boyu dayanabilen aşılarda mevcuttur.

Aşı Kimlere Yapılır?

Toplumumuzca aşının sadece çocuklara uygulandığı düşünülmektedir. Oysaki aşı tüm yaş gruplarında yaptırılması gereken bir sağlık işlemidir. Aşıların vücutta ne kadar etkin olarak kalacağı aşıdan aşıya farklılık gösterir. Bazı aşılar belirli zaman aralığı ile yaptırılırken, ömür boyu dayanabilen aşılarda mevcuttur. Grip gibi bulaşıcı hastalık türlerinde, hastalık ilerledikçe virüsler boyut değiştirir ve mevcut aşıyı geçersiz kılar. Bu durumda yaptırılan aşının yenilenmesi ve tekrar  yaptırılması gerekmektedir.

Aşının Tarihi

Aşının insan vücudunda hastalıkları önlemek amaçlı kullanılması fikri ilk olarak Antik Yunan’da ortaya çıkmıştır. Aşının uygulamasını başlatan ilk ülke ise Çin’dir. Modern anlamda geliştirilen ve uygulanan ilk aşı Çiçek Aşısıdır. Çiçek aşısının bulunmasından önce çok yaygın olan çiçek hastalığı sayesinde yüzbinlerce insan hayatını kaybederken, çiçek aşısının bulunması ve yaygın şekilde yapılması ile bu hastalık zamanla ortadan kalkmıştır.

Günümüzde hala aşı ile ilgili bilimsel çalışmalar devam etmektedir. Geçmiş dönemlerde meydana gelen hastalık sayıları günümüze nazaran daha az olduğundan, üretilen aşı türleri sayılıydı. Ancak günümüzde hastalık çeşitlerinin artması ve gelişen teknoloji sayesinde artık hemen hemen her hastalığa göre bir aşı geliştirilmiş durumdadır.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir