ASD

Asd, kalpte yer alan sağ ve sol kulakçıklar (sağ atrium be sol atrium) arasında yer alan septum adı verilen duvar üzerinde açıklık veya delik olmasıdır. Sol kulakçıkta yer alan kanın basıncı sağ kulakçığa göre daha fazla olduğu için kalp duvarı üzerindeki bu açıklık üzerinden kan kısa devre yaparak sağ kulakçığa geçer ve oradan da akciğere ilerler. İlerleyen süreçte akciğere giden kanın artmasına bağlı olarak kalp içerisindeki basınç ve akciğer damarlarındaki basınç tamamen değişim gösterir. Özellikle akciğer damarlarında basınç aşırı yükselir, kalbin odacıkları büyümeye başlar ve kalbin kasılma gücü azalır. Buna bağlı olarak ise aritmiler ortaya çıkar.

ASD (Atriyal Septal Defekt) Tanısı Nasıl Koyulur

ASD tanısı genellikle uzun yıllar boyunca koyulamaz. Çünkü uzun yıllar boyunca herhangi bir belirti göstermeden devam eder. Hatta doktora fazla gitmemiş veya hastanelik bir işi olmamış kişilerde ASD tanısı 60 yaşlarına kadar konulamadığı vakalar bulunmaktadır.

ASD tanısı genellikle başka bir hastalık nedeniyle doktorunuza gittiğiniz zaman muayene sırasında kalpte üfürüm veya patolojik kalp sesleri duyulması durumunda şüphelenilerek koyulur. Ayrıca röntgen veya ultrason ile görüntülendiği zamanda görülebilmektedir.

Kesin tanı kardiyoloji veya dahiliye uzmanları tarafından yapılacak muayene ve ekokardiyografi adı verilen yöntem sonrasında koyulmaktadır. Dahiliye neye bakar bilmiyorsanız bu yazımızı okumalısınız.

ASD (Atriyal Septal Defekt) Tedavisi
ASD (Atriyal Septal Defekt) Tedavisi

ASD (Atriyal Septal Defekt) Tedavisi Nasıl Yapılır

Atriyal septal defekt tedavisi kalp duvarındaki açıklığın büyüklüğüne göre değişmektedir. Açıklığın büyüklüğü aynı zamanda tedavinin zamanını da belirlemektedir. Küçük açıklıklar kendiliğinden kapanabilir. Kendiliğinden kapanmayan büyük açıklıklarda ise akciğer damarlarında basınç artışı olmadan açıklıklar kapatılmalıdır. Bu da genellikle 7 yaşından önce yani çocuk henüz okula başlamadan önce yapılmalıdır.

Atriyal septal defekt tedavisi büyük olasılıkla cerrahi olarak yapılmaktadır. Fakat başarı oranı yüksek bir ameliyattır. Genellikle ASD ameliyatı sırasında ve ameliyat sonrasında herhangi bir problem yaşanmaz. Sadece göğüs bölgesinin ortasında ameliyatta açılan yerin dikiş izleri kalabilir. Bu izin mümkün olduğu kadar gizlenmesi için değişik ameliyat çeşitleri bulunmaktadır. Artık günümüzde estetik dikişler ile bu iz problemi de büyük ölçüde ortadan kaldırılabilmektedir.

Bazı durumlarda kateter yöntemi ile açıklığı kapatma yapılabilmektedir. Bu uygulama ne yazık ki her hastaya uygun bir yöntem değildir. Bu yöntem için öncesinde birçok ölçüm yapılarak hastanın uygunluğu araştırılmaktadır.

ASD (Atriyal Septal Defekt) Tedavi Sonrası Yapılması Gerekenler

ASD hastalığı olan çocukların eğer kalbinde bu hastalık dışında bir hastalık yoksa Amerikan Kardiyoloji Derneğinin son önerisine göre ek girişimler için endokardite (kalp tabakası iltihabı) karşı koruyucu tedaviye ihtiyaç olmadığı duyurulmuştur. Tabi bu konuda en doğru kararı kesinlikle ve kesinlikle doktorlarınız verecektir. Sizlere en büyük uyarımız çocuklarınızın böyle bir geçmişi var ise doktor ile görüşmeden diş çekimi, sünnet gibi girişimlerde bulunmayınız. Bu tarz girişimler öncesinde doktorun çocuğunuzu muayene etmesini talep ediniz.

Fakat ameliyat veya katater ile ASD tedavisi görecek çocukların tedavi sonrasında en az 6 ay boyunca koruyucu tedavi almaları doktorlar tarafından önerilmektedir. Hasta kişinin ameliyat kaynaklı beklenmedik komplikasyonlardan korunması adına en fazla 1 yıl aralıklarla düzenli doktor kontrolüne girmeleri gerekmektedir.

3 Yorum

  1. Klavyeye öylesine ASD yazıp aramıstım. Bu yazıyla karşılaştım. Vay be. Gerçekten sıkıntılı bir hastalıkmış. ASD nedir konusunda bilgi sahibi olunca bu hastalığa yakalanan kişiler için bir dua ettim. Umarım büyük sorunlar olmadan en kısa zamanda iyileşir ve sağlıklarına kavuşurlar

  2. ASD gerçekten ciddi bir hastalık. Asd belirtileri arasında yorgunluk ve nefes darlığı gösterilebilir. Ama bu doğuştan olduğu için kişi anlamaz. Ebeyvlere büyük iş düşer.

  3. ASD kesinlikle dikkat edilmesi gereken ve boş verilmemesi gereken bir hastalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir