Ana Sayfa / Kültür / Araç Motorunun Parçaları Nelerden Oluşur?

Araç Motorunun Parçaları Nelerden Oluşur?

Araç motorları temel olarak üç bölümden meydana gelir. Bunlar; silindir kapağı, motor bloğu ve yağ kartelinden oluşmaktadır. Motorun kısımları da kendi içinde ikiye ayrılırlar. Sabit parçalar ve hareketli parçalar motorun kısımlarını oluşturur.

Araç Motorunun Parçaları

Motoru oluşturan sabit parçalar; silindir bloğu, silindir kapağı, karter, subap kapağı, radyatör, karbüratör, hava filtresi, yağ filtresi, konjektör, emme – egzoz, buji ve endüksiyon bobinidir. Motorun sabit kısımlarının görevlerine değinmek gerekirse; silindir bloğunun görevi, motorun ana gövdesini oluşturmaktır. Silindir bloğunun içinde silindirler, kam mili, yağ pompası, krank, yağ filtresi, distribütör, yakıt sistemi elemanları, şarj dinamosu ve marş motoru yer alır.

Silindir kapağı silindir bloğunun üzerini kapatarak yanma odalarının oluşumunu sağlar. Karter, silindir bloğunun alt kısmında bulunarak motorun korunmasını sağlar. Karbüratör motordan istenen verimin elde edilmesi için ortaya çıkan benzin hava karışımını sağlayıp ısı enerjisine dönüştürmeye olanak sağlar. Radyatör, motorlarda ısınan suyun soğumasına yardım eder. Emme manifoldu, benzin hava karışımını silindirlere dağıtmakla görevlidir. Egzoz manifoldu ise egzoz gazlarının egzoz borusuna ve buradan da dışarı atılmasını sağlar.

Hava filtresi dışarıdan gelen havanın temizlenmesinde önemli rol oynar. Yağ filtresi motor içerisinde bulunan yağı temizler. Buji, benzin hava karışımını ateşler. Endüksiyon bobini, aküden gelen akımı yükselten kısımdır. Şarj dinamosu, elektrik ihtiyacını karşılayan elemandır. Konjektör, şarj dinamosunun ürettiği akımı ayarlar.

Motorun Hareketli Parçaları

Araç motorunun hareketli parçaları; krank mili, kam mili, piston, piston kolu, yağ pompası, yakıt pompası, motor distribütörü, marş motoru, su pompasıdır. Krank mili, pistonlardan gelen dikey hareketi dairesel harekete dönüştürür. Kam mili, piston supaplarından mesul olan kısımdır. Açılıp kapanma zamanlamasından sorumludur. Piston, silindir içindeki hareketi sağlar.

Piston kolu, pistondan aldığı enerjiyi krank miline iletir. Yağ pompası, karterdeki yağı gerekli olan motor parçalarına iletmeyi sağlar. Yakıt pompası benzin deposundan aldığı yakıtı karbüratöre aktarır. Distrübütör, bobinden gelen voltajı ateşleme sırasına uygun olarak bujilere dağıtır. Marş motoru, motora ilk hareketi veren elemandır.

Su pompası ise motor içerisindeki soğutma suyunun hareketini sağlamakla görevlidir. Araç motorunda bulunan gelen sistemler şu şekilde sıralanır. Hava besleme sistemi, egzoz sistemi, yağlama sistemi, supap sistemi, soğutma sistemi, ateşleme sistemi, marş sistemi, şarj sistemi, enjeksiyon sistemi, yakıt besleme sistemi, karter havalandırma sistemi, yakıt buharı geri dönüş sistemi, motor elektroniği ve motor kontrol ünitesi, sensörler elektronik donanımlardır.

Araç motorları yakıttan elde ettiği ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmek için sabit parçalarıyla hareketli parçaları bir bütün oluştururlar. Araç motorları araçların yakıt enerjisinin devir daimini sağlayan en önemli elemanlardır. Sabit parçalar ve hareketli parçalar belirli bir sistematik halinde birbirleriyle etkileşim halinde çalışırlar. Bu doğrultuda araç motorunu oluşturan parçaların bakımı da


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir