Ana Sayfa / Sağlık / Anti CMV IgG

Anti CMV IgG

Anti CMV IgG, Sitomegalovirüs için yapılan bir testtir. Sitomegalovirüs, Herpes virüs ailesinden olan ve CMV olarak kısaltılan bir çeşit virüstür. İnsanın şuanda bu virüsle savaşıp savaşmadığı veya geçmişte bu virüs ile karşılaşıp karşılaşmadığını anlamak için yapılan testlerdir. Bu testlere kısaca Anti CMV IgG veya Anti CMV IgM adı verilmektedir. Anti CMV IgG testi sonucunda kişinin geçmişte bu hastalığı geçirip geçirmediği araştırılırken Anti CMV IgM testi ise şuan ki sağlık durumuna bakılmak amacıyla yapılmaktadır. Sitomegalovirüs enfeksiyonu yani CMV enfeksiyonu tehlikeli bir hastalıktır.

Özellikle kemik iliği ve organ nakli olan kişilerde ciddi ölüm tehlikesi yaratır. Çünkü organ nakli ve kemik iliği transferinde hastaların bağışıklık sistemi baskılanır. Bu durumda CMV enfeksiyonu büyük bir tehlike yaratabilir. Aynı durum AİDS hastaları içinde geçerlidir ve AİDS hastaları içinde CMV enfeksiyonu çok ciddi bir tehlike yaratmaktadır.

Gebelik döneminde de ortaya çıkabilecek bir CMV hastalığı özellikle anne karnındaki bebeğe ciddi zararlar verebilir. Geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle CMV hastalığı erken ve zamanında teşhis edilmelidir.

Anti CMV IgG Testi Ve Anti CMV IgM Testi

Anti CMV IgG ve Anti CMV IgM testlerinin yapılabilmesi için serum örneği alınmalıdır. Doktor veya hemşireler tarafından koldaki toplar damardan alınan kan örneği içerisinden serum elde edilerek bu testler yapılabilir. Test sonuçları ise negatif ve pozitif olarak raporlanır. Ayrıca pozitif sonuçlarda rakamsal olarak değerlerde belirtilmektedir.

Anti CMV IgG Testi Ve Anti CMV IgM Testi Sonuçları

CMV IgG Negatif

Kişinin daha önceden CMV hastalığı ile karşılaşmadığını göstermektedir.

CMV IgG Pozitif

Kişinin daha önceden CMV hastalığı ile karşılaştığını ve bu rahatsızlığı atlattığını göstermektedir.

CMV IgM Negatif

Kişinin şuanda CMV enfeksiyonu olmadığını göstermektedir. Fakat bu test hastalığın ilk zamanlarında yalancı sonuç vermektedir. Hastalığın ilk dönemlerinde enfeksiyon ortaya çıksa bile test sonuçları negatif olabilir.

CMV IgM Pozitif

Kişinin şuanda CMV enfeksiyonu geçirdiğini göstermektedir.

Anti CMV IgG Ve Anti CMV IgM Sonucunu Ne Etkiler

Hastalığın ilk evrelerinde yapılan kan testinde CMV immünoglobülinleri ortaya çıkmamış olabilir veya kanda ölçülebilecek miktarlara ulaşmamış olabilir. Bu nedenle hastalığın ilk evrelerinde yapılan testler yalancı sonuçlar verebilir. Bu nedenle sadece test sonuçlarına bakılarak kişinin CMV hastalığına yakalanıp yakalanmadığı kesin olarak söylenemez. Kişinin fiziki muayenesi yapılarak klinik durumu, muayene bulguları ve belirtileri detaylı olarak incelenmelidir. Laboratuvar testi ile de kesin yargı oluşturulmalıdır. Eğer CMV enfeksiyonu şüphesi varsa kesinlikle belli bir süre sonra test tekrarlanmalıdır.

Özellikle gebe kadınlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış ilik nakli ve organ nakli olan kişilerde, AİDS hastalarında CMV testi sonuçları dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Hasta kişiye ölüme varan ciddi tehlikeler yaratabileceği gibi kalıcı sağlık problemleri de ortaya çıkarabilir.

Bu yazı ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir