Ana Sayfa / Sağlık / Anal Fissür (Makatta Çatlak) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Fissür (Makatta Çatlak) Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Anal Fissür genelde basur ile oldukça karıştırılan ve benzer şikayetlere neden olan bir rahatsızlıktır. Önceleri makattan kanama olmasıyla başlayan bu durum yerini ağrıya bıraktığında, tuvalete gitmek bir kâbus haline dönüştüğünde ve dışkının makattan çıkması esnasında keskin bir acı duyulduğunda Anal Fissür rahatsızlığından şüphelenilir. Erken dönemde tanı konulduğunda basit bir tedavisi olan bu rahatsızlık, ilerlediği zaman tedavi için cerrahi müdahale gerekebilir. Bu nedenle tuvalet olayı yukarıdaki nedenlerden dolayı çekilmez bir hal almışsa mutlaka bir uzmana gözükmek gerekir.

Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür ya da diğer bir ifadeyle makat çatlağı, anüs bölgesini (makatı) örten deride oluşmuş olan bir yırtıktır. Oluştuğu deride kanamaya, ağrıya ve kaşıntıya neden olur. Genel olarak kabızlık dönemi sonrasında meydana gelse de istisnai olarak bir ishal atağı sonrasında da ortaya çıkabilir. Dışkının çok sert ya da diğer bir ifadeyle taş gibi bir şekilde anal kanaldan yani makattan zorla geçmesi sonucunda oluşur. Bazen hızla iyileşebilirken bazen de derinleşip alt katmanlara ulaşabilir. Kabızlık başta olmak üzere patlama şeklinde olan ishaller sonucunda ya da rektosel (fıtıklaşma) benzeri durumlarda ortaya çıkar. Zamanla kronikleşebilen bu rahatsızlık yaşam kalitesini oldukça düşürür. Tuvalete gitmek deyim yerindeyse kâbus gibi bir hal alır. Görünüş olarak oldukça küçük olan bu çatlak kişiye çok büyük rahatsızlıklar verebilir.

İlk dönemdeki çatlaklara (yırtıklara) erken anal fissür, daha uzun süre devam eden yani kronikleşen çatlaklara da kronik anal fissür denilir. Rahatsızlığın görülme oranı kadınlarda ve erkeklerde aynı orandadır. Ayrıca bu rahatsızlık her yaş grubundan insanda görülebilir. Rahatsızlığın tedavisi için erken tanı oldukça önemlidir. Bu nedenle kişiler anal fissür belirtilerinden biriyle ya da birkaçıyla karşılaştıklarında vakit kaybetmeden bir uzmana görünmelidirler.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal Fissür rahatsızlığında en belirgin olan şikayetlerden biri ağrıdır. Özellikle dışkılama esnasında yırtılma benzeri ağrılar tanımlanır. Ayrıca meydana gelen bu ağrı dışkılama bittikten sonra da devam eder. Öyle ki bu rahatsızlığa sahip olan bazı kişiler, çektikleri bu ağrıdan dolayı dışkılamadan kaçar hale bile gelebilirler. Bunun dışında diğer bir belirti az miktarda bir kanama olabilir. Parlak ve kırmızı renkte bir kanama gözlemlenir.

Kişiler bu belirtiler dışında makat bölgesini temizlerken de birtakım farklı belirtilerle karşılaşabilirler. Bunlardan en bilineni o bölgede meydana gelen şişmedir. Fissürün dış tarafında ele gelecek şekilde şişme hissedilir. En sık görülen belirtilerden biri de kaşınmadır. Anal Fissür rahatsızlığı olan kişiler kaşınma durumundan oldukça şikâyet ederler.

Anal Fissür Tedavisi

Anal fissür tedavisinin ilk aşaması aslında kabızlıktan korunma şeklinde yapılır. Bu nedenle bol miktarda sebze-meyve tüketimi önem kazanır. Rahatsızlığın ilk başlardaki tedavisinde diyet, kısa süre kullanımlı olan kremler, dışkının yumuşamasını sağlayan ilaçlar kullanılabilir. Tabi tüm tedavi yöntemleri mutlaka bir uzman tarafından belirlenmelidir. Ayrıca sıcak suda oturma işlemi de oldukça etkilidir. Bahsedilen bu tedavi yöntemleri genelde erken fissür denilen dönem için etkilidir. Bu dönemde yapılan doğru ve dikkatli bir uygulama sonrasında tedaviye olumlu yanıt alma oranı yüksektir.

Fissür kronik bir hal almışsa, yani çatlak derinleşmişse, erken dönemdeki tedaviler yetersi kalabilir. Tıbbi tedavi yine uygulanabiliyor olsa da bu tür kronikleşmiş rahatsızlıklarda asıl rahatlık cerrahi yolla elde edilir. Gerekli olan cerrahi işlem lokal ya da genel anestezi altında yapılabilir. Yapılan işlemde makatın iç kası kesilir ve bu sayede gevşetilir. Yapılan bu operasyon sonrasında çatlakların neredeyse tamamı iyileşme göstermektedir. Hastaların tamamına yakını neredeyse 48 saat içinde tüm şikayetlerinden kurtulmaktadır.

Tüm bu tedavi yöntemlerinin dışında günümüzde yeni bir tedavi yöntemi cerrahi uygulamaya alternatif olmuştur. Bu tedavi yöntemi Botulinum toksini (Botox) olmaktadır. Bu işlemde anestezi gerekli değildir ve kişiler işlem sonrasında hemen evlerine dönebilirler. Botoks, anestezi olmaması, ağrısız bir uygulama olması, cerrahi işleme göre daha uygun maliyetli olması gibi nedenlerden dolayı alternatif bir seçenek halini almıştır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir