Ana Sayfa / Sağlık / ALS Hastalığı Son Evresi

ALS Hastalığı Son Evresi

ALS Hastalığı Son Evresi, Amyotrofik Lateral Skleroz adı verilen nörolojik bir hastalıktır ALS hastalığı. Motor nöron olarak bilinen ve kaslarımızı kontrol etmemizi sağlayan sinir hücrelerinde meydana gelen kayıplar ile karakterize  hastalıktır. Motor sinir hücre kaybına bağlı olarak kaslarda güç kaybı ve zayıflama görülmesi bu hastalığın ortaya çıkan en büyük belirtisidir. Bu güç kaybı özellikle omurilik ve beyin sapı üzerinde bulunan motor nöronlarda gözlemlenir. ALS hastalığı ile bilinen en ünlü isim, İngiliz Fizik ve Uzay Dahisi Stephan Hawking’dir. ALS hastalığının ortaya çıktığı andan itibaren ilerlemesi ne yazık ki çok hızlıdır. Bu nedenle hastalığın orataya çıktığı zamandan itibaren kişinin yaşam süresi çok uzun olmamaktadır. ALS hastalığının ortaya çıktığı zaman itibari ile yaşam süresi en fazla 7 sene olarak hesaplanmaktadır.

ALS Hastalığı Son Evresi

Amyotrofik Lateral Skleroz kısaca ALS hastalığının neden ortaya çıktığı günümüzde bile kesin olarak bilinmemektedir. Ayrıca hastalık hakkında ortada gezinen yanlış bilgi ise inanılmaz derecede fazladır. Mesela bu bilgi kirliliğine örnek vermek gerekirse “ALS hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır” bilgisini verebiliriz. ALS kesinlikle ve kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Ayrıca bilinenin aksine ALS hastaları zihinsel bir kayba uğramaz. Bunun en büyük örneği ise şüphesiz Stephan Hawking’dir. ALS hastalığı sadece fiziki hasara yol açmaktadır.

Hastalığın nedeni ile ilgili net bir bilgi ne yazık ki yoktur. Bu nedenle ALS hastalığının tedavisi de bilinmemektedir. Fakat Amerika’da yeni üretilen Riluzole adı verilen bir ilaç ALS hastalığı son evresi rahatlatarak hastaların daha uzun ve rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktadır.

Hastalar, ALS hastalığı son evresi süresince ilaç ve doktora mahkumdur. Özellikle ALS hastalığı son evresi boyunca kişi kas krampları, yutma güçlüğü, kas ağrısı ile mustariptir. ALS tedavisi olarak yapılan uygulamaların şuan tamamı kişinin yaşam süresini uzatma ve kısıtlı hayatına biraz kalite katmak amaçlıdır.

Faydalı bitkilere meraklı mısınız? Ginseng G115 nedir konusunda yazdığımız yazıyı kesinlikle okumanızı öneririz.

2 Yorum

  1. Als hastalığı son evresi için yapılacak bir şey yok. Kişi gün sayıyor hem de ne yazık ki acı çekerek. Yıl 2020 oldu nerdeyse hala bu hastalığa çözüm bulamadılar. Als tanısı koyuldu bana bildiğin belirtiler ne zaman ciddileşecek ve ne zaman elden ayaktan kesilecem diye bekliyorum. Artık tedavi bulmalılar. Hoş bana yetişmez ama benden sonrakiler bu hastalığı çekmesin

  2. Als hastalığı son evresi ne kadar sürüyor acaba? Son evreye girdikten sonra tahmini ömür ne kadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir