Ana Sayfa / Sağlık / Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi

Ağız Ve Diş Sağlığının Önemi

Dünyada en önemli sağlık sorunlarından biri olan diş ve diş eti hastalığı, hastanın sağlığı açısından hayati önem taşımamasından gerekli önem verilmemektedir. Ağız yoluyla aldığımız yiyecekleri parçalayarak önce yutup daha sonra sindirimin başlamasını sağlarız. Aynı zamanda ağız yoluyla çiğneme, yutma, konuşma gibi birçok işlevler yaparız. Sağlıksız dişlerimizin olması durumunda bu işlevlerde bozukluklar meydana gelmektedir. Bu sağlıksız dişler vücudumuzun diğer organlarını olumsuz etkilemektedir. İltihaplı dişlerin kalp, böbrek gibi organlarda enfeksiyon başlatması mümkündür. Diş çürümeleri ve diş iltihaplanmaları ağız ve diş sağlığı konusunun başında gelmektedir. Bu çürük ve iltihaplanma kısa süre içerisinde diğer dişlere yayılmasını sağlar.

Diş çürümesi ağız içi yaraların oluşumunda büyük etken sağlar. Ağızda herhangi bir çürükle karşılaşılması durumunda çürükler hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Bu çürükleri fark etmenin yolu ağzımızda sıcak ve soğuk hassasiyetinin şiddetli bir şekilde artmış olmasıdır. Ya da çürüyen dişin rengindeki karaltı ve ağrıdan keşfedilebilir. Fakat bazı durumlarda diş çürümesinde belirgin etkiler gözlenmeyebilir. Bunun için sık sık diş hekimi tarafında düzenli tedavi olmak gerekir. Bu erken tedavi sayesinde dişin kurtarılması ve diğer dişlere yayılmamasında büyük etken sağlar.

Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı

 Dişler mutlaka günde iki kez fırçalanmalı ve ardından bol su ile ağız çalkalanmalıdır. Yemek sonrası diş aralarında kalan yemek parçaları ağızdan atılmalıdır. Aksi taktirde bu yemek kalıntıları ağızda bakteri oluşumunu başlatır ve diş sağlığını bozmaya başlamış olur. Aynı zamanda ağızda koku oluşumu da başlar. Yemeklerden sonra dişler fırçalanmalı, diş araları diş ipi ile temizlenmelidir. Zaman zaman diş fırçalarının ulaşamadığı yerler bulunmaktadır. Bu duruma engel olmak için diş aralarındaki yemek kalıntıları diş ipi ile temizlenmelidir.

Bazen dişlerimizi fırçalarken de dişlerimize zarar veririz. Sadece dişlerimizi değil diş etlerimizi de fırçalamak gerekir. Bu fırçalama işlemini dairesel hareketler kullanarak yapmalıyız. Diş fırçalarında ömrü ise yaklaşık üç aydır. Zamanla yıpranan diş fırçasının kılları dişleri yeterince temizlemeyip, dişlere zarar vermektedir. Diş fırçasının içerisinde yemek kalıntılarından kaynaklı bakteri oluşumu başlar. Diş sağlığını korumak için fırçaların üç ayda bir yenilendiğinden emin olunmalıdır. Diş fırçası seçimi ise yumuşak bir fırça olmalıdır. Sert fırça diş etinize zarar verebilir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir