Ana Sayfa / Kültür / Ağır Yaralanma Ve İlk Yardım

Ağır Yaralanma Ve İlk Yardım

Ağır yaralanma erken müdahalenin edilmediği ölümle sonuçlanabilir bir vakadır. Şiddetli ve yaralanan yerbasit ya da ölüme götürecek türde olabilir. Yaralanmada vücutta hasarlar oluşabilir. Yaraya yakın kan damarları, sinir, kaslar gibi yapıyla birlikte iç organları ve dokuları da kapsayabilir. Yaralar ne kadar derinse o kadar çok doku ve organlar çok etkilenmiş demektir. Ayrıca deri bozulacağından dolayı enfeksiyon kapma riski de çok olur.

 

Yaralanmalar künt yara şeklinde de olabilir. Yani derinin altındaki dokuları ezerek, altındaki tabakalar ve küçük damarlar hasar görür.  Hasar oluşan hemen kan sızar. Kan sızarken deri üzerindeki rengi siyaha ya da mavi renge dönüşür. Fakat hasar ciddi derecede fazla ise büyük damarlar yırtılarak deri içerisindeki dokuların içine sızar. O esnada hemen kan gölü oluşur. Kırıklarla birlikte oluşan damar yaralanmalarında bu durum görülür ( Kan göllenmesi. ) Şişlik ve ağrı da artar.

Ciddi yaralanma belirtileri;

  • Kas ve kemiğin bulunduğu
  • Hayvan Isırmaları
  • Delici aletlerden oluşan yaralardır.

Yara çeşitleri;

  • Sıyrık
  • Kesik
  • Ezik
  • Parçalı
  • Delici

Sıyrık: Sürtünmeden oluşur. ( çakıl taşları, asfalt vb.) Kılcal damar kanaması oluşur. Sinir damarları etkilendiği için ağrısı çoktur.

Kesik: Cam, bıçak, çakı gibi keskin ve sivri uçlu nesnelerle meydana gelen yaralardır.  Damarlara ciddi şekilde zararlar verebilir.

Ezik:Vücut üzerine ağırlık düşmesi enkaz altında kalma, trafik kazası vb. Ezik görünümdedir. Kanama riski çok azdır.

Parçalı: Derinin bir bölümü ya da tamamının ayrılmasıdır. Tamir aletleri esnasında yaralanmalar meydana gelebilir. Bunlar baş, el, kol, bacak, ayak vb. Oldukça fazla kanaması vardır.

Delici: Kurşun, çakı, bıçak vb  kesici aletlerden oluşur. İç doku organlarında ciddi kanamalar olabilir. Böyle durumlarda yaşamı tehlikeye sokabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir.

Yaralanmalarda enfeksiyon riski de çok önemlidir. Enfeksiyon kapmaması için malzemelerin temiz olmasına dikkat edilmelidir. Bu tür durumlarda müdahale edemezsek yaşamı tehlikeye atmış olabiliriz. Acil olarak destekte buluruz.

Sonuç olarak, ciddi yaranın şekli, süresi, yaranın içerisinde yer alan cismin varlığıve kanama durumu göz önüne alınarak tıbbi yardım istenir.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir