Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / Adet Olduktan Sonra Boy Uzarmı

Adet Olduktan Sonra Boy Uzarmı

Adet olduktan sonra boy uzarmı? Ergenlik döneminde kadınlarda östrojen erkeklerde ise testosteron hormonunun artışına bağlı olarak boy uzaması artar. Çünkü bu hormonlar hem kendi başlarına boy uzamasını uyarır hem de büyüme hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olur. Kadınlarda salgılanan östrojen hormonu kıkırdak büyümesini tetiklemektedir. Adet sonrasında ise bu kıkırdaklar hızlı bir şekilde kemikleşerek büyümeyi önlemeye başlar. Bu nedenle adet olduktan sonra boy uzarmı sorusunun cevabı en fazla 5 – 6 santimetre kadar uzar olacaktır. Tabi düzenli regl itibari ile.

Kızların boy uzaması en fazla 12 yaşlarında gerçekleşir. Adet öncesinde hızlı bir boy atma görülür. Erkeklerde ise bu hızlı boy uzaması 13 ile 15 yaş arasında gözlemlenir. Bu ergenlik döneminde ortalama olarak bir çocuğun boyu 2 yıl içerisinde 8 ile 10 santim kadar uzama gösteriyor. Adetten sonra boy uzarmı sorunuza en fazla 5-6 santim dedik ama bu demek olmuyor ki adet ile beraber büyüme duruyor. Kız çocuklarında boy uzaması 18 yaşına kadar devam ediyor. Ama adet öncesindeki gibi hızlı artışlar ve ciddi uzamalar gözlemlenmiyor. Kız çocuklarının asıl hızlı boy uzama dönemi 11-13 yaş arasındadır.

Adet Olduktan Sonra Boy Uzarmı

Boy uzamasının durması kıkırdakların kapanarak kemikleşmesi nedeniyle oluyor. Kız çocuklarında adet sonrasında 6 santim kadar büyüme devam edebiliyor. Eğer düzenli adet görmüyorsa bu uzama biraz daha fazla olabiliyor. Kısacası düzenli adet başladıktan sonra büyüme hemen hemen durmaya başlıyor. Adetten sonraki 3-4 yıllık süreçte en fazla 5-6 santim kadar uzama gözlemleniyor. Fakat düzenli adet görmeyen veya kadınsal değişimler göstermeye henüz başlamayan çocuklarda boy uzaması daha da devam edebiliyor. Genellikle kız çocuklarının boy uzaması tam olarak 16 yaşlarında sonra eriyor.

Adet Olunca Boy Uzarmı

Adet olduktan sonra boy uzarmı yazımızda sizlere:

 • adet olduktan sonra boy uzarmı
 • adet olduktan sonra kaç cm boy uzar
 • adet olduktan sonra boy uzar mı
 • adet gördükten sonra boy kaç cm uzar
 • adet olan kişinin boyu uzarmı
 • adetten sonra boy uzatma yolları
 • adetten sonra boy nasıl uzatılır
 • adet gelmezse boy uzar mı
 • adet gördükten sonra boy uzar mı

gibi ve daha birçok türevi sorunuza cevap vermeye çalıştık. Ayrıca bu yazılarımız ilginizi çekebilir:


7 Yorum

 1. Merhaba Defne Hanım,

  Kızım daha henüz 11 yaşında. Kızım 11 yaşında adet oldu boyu uzar mı? Çünkü daha boyu çok kısa. Benim boyumda babasının boyu da diğer akrabalarımızda uzun boylu insanlar. Ama kızım “kısa” diyebileceğimiz bir boyda şuan. En azından ortalama boylara yani 1.60-1.70 arasına gelebilir mi? Şuan boyu 1.45 civarında olması lazım.

  • Merhaba Havva Hanım.

   Kızınızın boyunun uzaması büyük ihtimalle devam edecektir. Adet sonrasında boy kesinlikle uzama göstermeyecek diye bir şart yok. Boyu 5-10 santim arasında artış gösterecektir. Tabi daha kesin konuşmak için bir doktor ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır. Belki bir hormon eksikliği vs gibi bir durum söz konusu olabilir.

 2. Boyum Uzar Mı

  13 yaşında adet oldum boyum uzar mı?

 3. adet oldum adet olduktan ve ergenliğe girdikten sonra kaç cm boy uzar

 4. Adet olan kişinin boyu uzarmı 14 yaşındayım yeni adet oldum

 5. 12 yaşındayım. Adet oldum. Adet gördükten sonra boy uzar mı 6 santimden fazla

 6. Ben 12 yasimda adet oldum,15 yasimda boyum 1,57 idi,simdi 21 yasindayim ve boyum ayni.Yüzmeye artik 4aydir gidiyorum 3 sm uzama sansim varmi? annem 1,60sm,babam 1,65sm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir