Ana Sayfa / Anne Ve Çocuk / 3 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer

3 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer

3 yaş sendromu ne kadar sürer? 3 yaş sendromu 1 ay sürer veya 1 yıl sürer şeklinde kesin bir süre sınırı koymak ne yazık ki mümkün değildir. Tüm insanlar ilk önce doğar sonra büyür ve en son ölür. Bu döngü süresince insan birçok farklı evreden de geçmektedir. Bu evrelerin her birinde insan kendine ait yeni ruhsal ve fiziksel özellikler keşfetmektedir. İnsan tüm bu evreleri yaşarken bulunduğu duruma veya geçirdiği değişimlere kolaylıkla uyum sağlayamayabilir.

3 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer

Hemen hemen insanın geçirdiği her evrenin kendine göre bazı sıkıntıları vardır. Çocukluk dönemindeki evrelerde de insan tıpkı ergenlik dönemindeki gibi kendine göre bazı sıkıntılar yaşar. Özellikle 2 yaşını tamamlayarak 3 yaşına giren çocuklar “3 yaş sendromu” ile tanışmış olurlar. Bu sendrom daha çok çocuğun her şeyi kendi yapmayı istemesi ile başlar. İnat ve kural tanımamak ile de devam eder. Kız veya erkek cinsiyeti fark etmeksizin 3 yaşına giren çocuk artık kendisinin bir birey olduğunu fark etmiştir. 3 yaş sendromuna zaten bu farkındalık neden olmaktadır.

3 yaş sendromunu her çocuk aynı şiddette yaşamaz. Her çocuk aynı sürede tamamlamaz. Bu nedenle 3 yaş sendromu ne kadar sürer sorusuna verilebilecek net bir cevap ne yazık ki yoktur. Çünkü 3 yaş sendromunun şiddeti ve süresi, çocuğa ve çocuğun çevresel faktörlerine göre değişiklik gösterebilir.

3 Yaş Sendromu Süresini Ne Etkiler

3 yaş sendromunun süresinin çocuktan çocuğa ve çevreye göre değişebileceğini yukarıda söylemiştik. Çocuklar bu dönemlerde birçok hareketini öğrendiği için taklit eder. Ayrıca bu dönemde kazandığı olumlu ve olumsuz özellikleri hayatı boyunca kullanmaya devam edebilir. Bu sebeple ebeveynlere 3 yaş sendromu süresince çok büyük görev düşmektedir. Çocuğun bu 3 yaş sendromunu daha kolay ve eğitsel bir döneme çevirmek tamamen ebeveynlerin ellerindedir.

3 yaş sendromu ne kadar sürer sorunuza dönecek olursa “en geç 3 yaşın sona ermesi” ile biter. Ama ebeveynlerin çocukla iletişimi, çocuğun fiziksel aktiviteleri, çocuğun ruhsal durumu gibi faktörlere bağlı olarak 3 yaş sendromu süresi kısalabilir. Sendrom süresince anne ve baba ne kadar sabırlı ve bilinçli davranırsa çocuğun ruh hali ve geleceği için o kadar faydalı olur.

3 Yorum

  1. 3 yaş sendromu ne kadar sürer

    3 yaş sendromu gerçekten çok büyük sıkıntı. Bildiğin çocuğun ergenlik döneminin fragmanı gibi. 3 yaş sendromu ne kadar sürer hiç bilmiyorum. Bizimki 4 yaşına kadar çektirdi bize

  2. 3 yaş sendromu ne kadar sürer illa 4 yaşına kadar devam edecek mi? Biz anne baba olarak bu sürecin erken bitmesi için ne yapmalıyız

  3. 3 yaş sendromu ne kadar devam edecek bitsin artık çıldırtıyor evde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir